تولید واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیازمند تامین اعتبار

تولید واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیازمند تامین اعتبار


به گزارش ایرنا از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی روز دوشنبه در خصوص روند تهیه واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در موسسه رازی افزود: این بیماری از جمله بیماری های خطرناک طیور است که شیوع آن به سرعت اتفاق می افتد و خسارت های اقتصادی فراوانی را در مزارع پرورشی به بار می آورد.
وی اظهار داشت: موسسه رازی طی 15 سال گذشته در راستای وظایف ملی و حاکمیتی، تمام امکانات خود را برای شناسایی سویه های در گردش به کار گرفته و در این سال ها محققان این مجموعه در آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه به صورت شبانه روزی با سازمان دامپزشکی همکاری کرده اند.
رئیس موسسه رازی با اشاره به وجود مجهزترین آزمایشگاه تشخیص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تولید واکسن آنفلوانزا با سویهH9N2 در این موسسه یادآور شد: اسفندماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی با تصویب بند الحاقی تبصره 13 لایحه بودجه 97، تصویب کرد معادل 2 هزار میلیارد ریال برای تولید و ارتقای کیفی واکسن آنفلوانزای طیور در اختیار موسسه رازی قرار بگیرد اما با گذشت بیش از نیمی از سال 97 هنوز ریالی از این مبلغ تخصیص نیافته است.
اسحاقی تصریح کرد: هماهنگی و همکاری نهادهای مسئول برای اجرای این بند از لایحه بودجه ضروری است زیرا برای تولید این واکسن چه در بخش خصوصی یا در موسسه رازی نباید زمان را بیش از این از دست داد.
موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی بهمن ماه سال گذشته همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را با هدف آگاه سازی و ارتقای توانمندی کلینیسین ها و بهره برداران صنعت طیور برای مقابله با این بیماری با حضور متخصصان، کارشناسان و اساتید فن برگزار کرد.
موسسه رازی با بیش از 90 سال قدمت در منطقه حصارک کرج فعالیت می کند.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *