تولید واکسن سالک در انتظار حمایت

تولید واکسن سالک در انتظار حمایت


به گزارش روز دوشنبه خبرنگار علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرعامل شرکت تحقیقاتی – تولیدی دانش بنیان پسوک افزود: این شرکت توانسته با تلاش مداوم و پیگیری‌های مستمر همراه با تیم تحقیقاتی تولیدی خود، در راستای تولید واکسن‌های طیور و دام فعالیت‌ کند.
مصطفی زندیه بیان کرد: محققان این شرکت موفق شده اند با استفاده از موادی نظیر تخم‌مرغ جنین دار عاری از هر نوع آلودگی (SPF) و یاور روغنی مناسب به نام مونتانایید و استفاده از سویه‌های بومی نیوکاسل، آنفلوانزا و گامبورو، انواع واکسن‌های دام و طیور را تولید کنند.
مدیرعامل این شرکت تحقیقات و تولیدی با بیان اینکه واکسن‌های دامی نظیر واکسن تیلریوز، استراتژیک و تب برفکی با استفاده از سویه‌های بومی تولید شده است، گفت: نتایج حاصله از مصرف این گونه واکسن‌ها با نتیجه مطلوب و رضایت‌بخش همراه بوده است.
وی از تولید واکسن کشته‌ سه گانه نیوکاسل آنفلوانزا گامبورو در کشور خبر داد و گفت: این واکسن تولیدی برای نخستین بار است که در صنعت طیور مورد استفاده قرار می گیرد.
زندیه ادامه داد: بیماری تب برفکی در نشخوارکنندگان اعم از نشخوارکنندگان کوچک و بزرگ مشکل‌ساز بوده و از نظر اقتصادی با هزینه‌های قابل توجهی همراه است، ولی خوشبختانه محققان موسسه دانش بنیان پسوک، برای جلوگیری از بیماری تب برفکی، واکسن بسیار مؤثر و مطلوبی را تولید کرده و در دسترس متقاضیان قرار داده‌اند.
وی بیان کرد: محققان و متخصصان کشورمان؛ با استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوب؛ واکسن‌های موردنیاز طیور در کشور همچون واکسن‌های نیوکاسل روغنی، آنفلوانزای روغنی و واکسن دوگانه‌ نیوکاسل آنفلوانزا و در نهایت واکسن سه گانه نیوکاسل آنفلوانزا گامبورو را تولید کردند.
زندیه یادآور شد: بیماری‌های عفونی در دام و طیور باعث ایجاد خسارات های زیادی می‌شوند، ولی با تولید واکسن‌های مؤثر و پیشگیری از بروز و ظهور چنین بیماری‌هایی می‌توان در راستای گسترش و پرورش دام و طیور و همچنین تأمین پروتئین موردنیاز انسان به نحو احسن و اکمل قدم های مثبتی برداشت. در واقع با آینده‌اندیشی، آینده‌نگری و شناخت عوامل عفونی، میتوان مولد بیماری‌ها را شناخت و در عرصه جلوگیری از گسترش بیماری‌های دام و طیور در کشور، با تولید واکسن‌های مؤثر پیش‌قدم و پیشرو شد.
علمی**9340** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *