جامعه علمی جهان حامی ایران برای مشارکت در تولید دانش باشد

جامعه علمی جهان حامی ایران برای مشارکت در تولید دانش باشد


به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا، دکتر شاهین آخوندزاده در یادداشتی در نشریه علمی نیچر آورده است: خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام در ماه می (اردیبهشت) گذشته محکومیت جهانی را در پی داشت.
وی افزوده است: به عنوان معاون پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران همراه و حامی دانشمندان ایرانی ام؛ دانشمندانی که تصمیم گرفته‌ اند برای ادامه روند پیشرفت ‌های علمی ایران، سخت ‌تر و بیش‌تر از پیش تلاش کنند.
این دانشمند ایرانی ادامه داد: پس از جنگ تحمیلی ایران و عراق سال‌های 1980 تا 1988 میلادی و گذراندن چند دهه‌ با تحریم ایران از سوی آمریکا، ایران پیشرفت ‌های چشمگیری در علم داشته تا آنجا که در سال 2012 میلادی، رتبه هفدهم را در تحقیقات علمی سراسر دنیا کسب کرد.
وی افزود: برجام تاثیر زیادی در تولیدات علمی ایران نداشته است زیرا در این دوره بسیاری تحریم ‌های آمریکا علیه ایران همچنان باقی‌ بود.
«این تحریم‌ها روی میزان خرید کتاب، نشریات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، هزینه ‌های انتشارات، عضویت در نهادهای علمی و سفر به خارج از کشور برای شرکت در کنفرانس ‌های علمی تاثیر داشت.»
دکتر آخوندزاده اضافه کرد: افزون بر این، وزارت خزانه ‌داری آمریکا انتشار مقالات علمی دانشمندان ایرانی با مشاغل دولتی را در نشریات و روزنامه‌های این کشور متوقف کرد.
دارنده عنوان نخستین محقق رشته روانپزشکی در ایران ابراز امیدواری کرده با وجود خروج آمریکا از برجام، جامعه علمی جهانی از تلاش‌ های ایران برای مشارکت و همکاری در تولید دانش در سطح بین ‌المللی حمایت کند.
به گزارش ایرنا، دکتر شاهین آخوندزاده از دانشمندان برجسته کشور و عضو هیات علمی گروه روانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
علمی**9157** 2023

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *