جولان ژن های مقاوم مقابل آنتی بیوتیک در هوای آلوده

جولان ژن های مقاوم مقابل آنتی بیوتیک در هوای آلوده


به گزارش پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا، پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریکا نوشت: در یک بررسی، 30 نوع ژن مقاوم برابر آنتی بیوتیک در 19 شهر جهان مانند سان فرانسیسکو، پکن و پاریس مطالعه شد.
مقاومت این ژن ها در برابر هفت نوع آنتی بیوتیک متداول اندازه گیری شد.
پکن با 18 زیرگونه مختلف، متنوع ترین ژن های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را داشت و سان فرانسیسکو رکورد بالاترین میزان ژن های مقاوم موجود در هوا را به خود اختصاص داد.
بر اساس آمار مرکز کنترل و مقابله با بیماری های آمریکا، سالیانه دستکم 2 میلیون نفر با باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک آلوده می شوند.
بر اساس این تحقیقات ژن های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک قادرند از یک باکتری به باکتری دیگر یا از باکتری به محیط اطراف منتقل شوند که انتقال ژن از طریق هوا یکی از عوامل شیوع بیماری های ناشی از باکتری است.
مقاومت ضد میکروبی*به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در برابر داروهای ضد میکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می شود.
زمانی که این میکروارگانیسم ها نسبت به داروهای ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس مقاومت بیابند داروهای استاندارد بی اثر می شود، عفونت در بدن باقی می ماند و به راحتی منتقل می شود.
با کشف آنتی بیوتیک، مرگ ناشی از بیماری های عفونی کاهش قابل ملاحظه ای یافت اما با استفاده نابجای آنتی بیوتیک و ایجاد مقاومت در برابر آن، این بیماری ها در حال بازگشتند.
مقاومت در برابر آنتی بیوتیک یک معضل جهانی در بخش بهداشت و پزشکی است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Environmental Science & Technology منتشر شده است.
………………..
* Antimicrobial resistance

علمی (6)*9259*1961*

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *