حذف خود استنادی از اچ ایندکس در روند اعطای یک گرنت

حذف خود استنادی از اچ ایندکس در روند اعطای یک گرنت


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد)، دکتر شاهین آخوندزاده گفت: اعطای گرنت پژوهشگر فرهیخته به منظور تشویق پژوهشگران برتر دانشگاه‌ های علوم پزشکی و سازمان‌ های وابسته به وزارت بهداشت که براساس بانک اطلاعاتی اسکوپوس، دارای اچ ایندکس H-Index برابر با 15 یا بالاتر هستند، انجام می گیرد و هدف از تصمیم اخیر نیماد برای حذف «خوداستنادی» به هنگام بررسی شاخص اچ ایندکس محققان، رقابتی تر شدن طرح های ارائه شده است.
وی شمار محققان علوم پزشکی دارای اچ ایندکس برابر یا بالاتر از 15 را در حال حاضر بیش از 800 نفر اعلام کرد و افزود: تعداد این دسته از محققان علوم پزشکی که «پژوهشگران فرهیخته» یا «پژوهشگران برتر» هستند، در سال 95، 280 نفر بود که این نشان از تلاش و افزایش سهم محققان علوم پزشکی ایران در تولید علم جهان دارد.
آخوندزاده ضمن تاکید بر این که محققان علوم پزشکی دارای اچ ایندکس برابر و بالای 15 همگی جزو محققان دارای مدارک علمی با کیفیت هستند گفت: با این حال به دلیل محدودیت منابع مالی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) و افزایش فوق العاده تقاضا برای دریافت گرنت های موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی، شاخص «خوداستنادی» متقاضیان، برای دریافت گرنت «پژوهشگر فرهیخته» حذف شد و بدین ترتیب پیش بینی می شود که صرفا در دایره رقابت برای دریافت این گرنت، تعداد محققان دارای اچ ایندکس برابر و بالای 15، در مجموع از 820 نفر فعلی به 680 نفر کاهش یافته و با حذف 140 نفر ، رقابت ها نزدیکتر شود.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت همچنین از فراخوان ششم دریافت طرح ها برای اعطای گرنت «پژوهشگر فرهیخته» نیماد خبر داد و گفت: مهلت دریافت طرح ها از اول تا 30 آبان ماه سال جاری است و این مهلت تمدید نمی شود . همچنین در هر فراخوان، فقط یک گرنت به هر فرد واجد شرایط اعطا می‌شود.
به گفته وی، تا کنون 687 نفر موفق به دریافت گرنت «پژوهشگر فرهیخته» موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) شده اند و در مجموع بیش از 17 میلیارد تومان طی 5 فراخوان – فراخوان اول (اسفند 94) 79 نفر، فراخوان دوم (دی 95) 67 نفر، فراخون سوم (اسفند و فروردین 95) 115 نفر، فراخوان چهارم (مهر 96) 187 نفر و فراخوان پنجم (اردیبهشت 97) 239 نفر به این محققان پرداخت شده است.
متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جزئیات فراخوان گرنت «پژوهشگر فرهیخته» به نشانی http://nimad.ac.ir/content/87/Instruction-for-Elite-Grant-Applicants مراجعه کنند.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *