حس لامسه پیش از تولد در مغز شکل می‌گیرد

حس لامسه پیش از تولد در مغز شکل می‌گیرد


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، تحقیقات پیشین نشان می‌دهد حس لامسه به محض شکل‌گیری به صورت یک نقشه دائمی در قشر مغز حفظ می‌شود. گروهی از متخصصان فرضیه‌ای را مطرح کرده‌اند که بر اساس آن پیش از تولد یک نقشه ابتدایی در مغز شکل می‌گیرد و پس از تولد، اطلاعات حسی دریافتی از اندام‌های مختلف، این نقشه را تکمیل می‌کند. اما اکنون محققان اسپانیایی نشان دادند که این نقشه پیش از تولد نوزاد به طور کامل در مغز آن شکل گرفته است.
بر اساس تحقیقات پیشین با استفاده از میکروسکوپ و مطالعه بخش‌هایی از مغز موسوم به cortical barrels، می‌توان نقشه لمسی را در مغز موش‌ها تشخیص داد. همچنین بر اساس این تحقیقات، کارکردهای مغز از جمله تشخیص و واکنش به اطلاعات حسی از طریق سیگنال‌های الکتریکی تحریک‌کننده رشد نورون‌ها انجام می‌شود. بنابر این به منظور بررسی فرآیند تکامل حس لامسه در موش‌ها، برش‌هایی از مغز جانور را در مراحل مختلف رشد جنین مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا تکامل cortical barrel را تحت نظر قرار دهند. علاوه بر این، امواج مغزی را که پیش از این مشخص شده با فرآیند پردازش حواس ارتباط دارند، مورد بررسی قرار دادند.
در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد نقشه لمسی که برای پردازش حس لامسه در مغز شکل می‌گیرد، در زمانی که موش دوران جنینی را سپری می‌کند، به طور کامل تشکیل می شود. این نقشه توسط سیگنال‌های الکتریکی که توسط تالاموس برای قشر مغز ارسال می‌شوند، تکامل می‌یابد و نقش مهمی را در انتقال اطلاعات سیناپسی در طول زندگی موش بر عهده دارد. محققان معتقدند در مغز انسان نیز فرآیند مشابهی رخ می‌دهد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است.
علمی**9259**1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *