خیرانی که امید را در دلها زنده می کنند

خیرانی که امید را در دلها زنده می کنند



در آیین مهربانانه بیست و یکمین جشنواره خیران مدرسه ساز استان هرمزگان، همه آمده اند؛ از پیرمرد تا جوان و نوجوان، از زنان و دختران جوانی با چادرهای بندری گل دار بنفش که از همان ابتدای نشستن، تصویر بنر روی سن را قاب گوشی خود می کنند تا حضور مسوولانی که در همایش های خیرخواهانه، قلب شان مهربان تر می شود و دست همکاری شان گرم تر فشرده می شود.
درحالی که ۳۰۰ نیک اندیش و حاضران در سالن به انتظار شروع مراسم نشسته اند، عطر دل انگیز آیه های روحبخش کلام خدا در ساعت ۱۰ صبح، سالن همایش را با تلاوت قاری نوجوان از مدرسه ناحیه یک آموزش و پرورش بندرعباس نورانی تر کرد.

و حالا عکاس ها و فیلمبرداران آماده تصویرگرفتن از اجرای سرود ملی ایران از گروه ناشنوایان هستند که با حرکات چرخشی دست های خود، سرزدن افق از مهرخاوران را به تصویر می کشند.

سه دختر نوجوانی که هرکدامشان با جلبیل های طلایی رنگ زیر چادر همراه با سه پسر نوجوانی که همچون سرقامتان دهه چهل عرق چین پدربزرگان برسرداشتند به این سرود، نوای دلنشین دادند.

مجری هرمزگانی برنامه هم با طنین صدایش همه را به وجد می آورد اجرای امروز خود را با ” اهل هرمزگانم، روزگارم عالی است، یکطرف کوه بلند، یکطرف آبی دریای تا ابد خلیج فارس، سفره ام عشق و محبت دارد … آغاز کرد و مردمان میناب و رودان، و جاشوهای لنگه و جاسک را نیک اندیشانی توصیف کرد که در قلب و دلشان پراز صداقت و مهربانی است؛ مردمانی که حاصل زحمات خود را در احداث یک مدرسه صرف می کنند.
نوبت به نوید احمدی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان رسید. وی ضمن خیرمقدم به حضار در این آیین، از شور مدرسه سازی دکتر حافظی پایه گذار مدرسه سازی و ساخت ۱۴ مدرسه خیری وی از ۲۱ سال پیش گفت.
وی همچنین تحقق مسوولیت اجتماعی را به مسوولان در همایش یادآوری کرد و از دغدغه هایش به خاطر ناایمن بودن یک چهارم کلاس های درس سخن گفت.

احمدی گفت: از ۱۷ هزار کلاس درس، ۴هزار کلاس باید تخریب و دوباره ساخته شود که نگاه مهربانانه خیران و حمایت دلسوزانه مسوولان را می خواهد.

ادامه این آیین مهربانی با صدای شیوا و مهربان دانش آموز روشندل مدرسه استثنایی “امید” که با روپوش صورتی اش، بر بالای سن و در مقابل جمعیت مملو در سالن قرار گرفت، مروارید واژه هایش را با “سلامی به پهنای دریا که وسعتش تمامی مهربانی ها را در برمی گیرد”، آغاز کرد.

ناهید حسن پور از امید دلها گفت و دکلمه اش را با سلام و درود به وجود پرمهر و دلهای پاک های بی آلایشی ادامه داد که به یمن قدمهایشان امید را در دلها زنده می کنند.

سکوت سالن را فراگرفت و ناهید تکرار کرد: «بسیار شادمانم از اینکه لایق پرتوافکنی چشمان پرمهرتان گردیده ام، مهربانی تان مرا برآن داشت که با تمام وجود و از صمیم قلب پذیرای قدوم سبز بر دیدگان خود باشم».

و او باز ادامه داد: «غبار قدومتان را سرمه چشمان کم سویم خواهم کرد پس خوش آمد و تمام دانش آموزان هرمزگان را پذیرا باشید، باشد که با انرژی حضورتان دلهای ما روشن گردد» و تشویق های طولانی حاضران نشان می دهد آن کلمات از دل برآمده بر جان و دلشان خوش نشسته است.

ادامه این آیین مهربانانه، برپایی میزگرد خیران بر روی سن بود که با حضور تعدادی از خیران برگزار شد و هر یک با بیان انگیزه هایشان از مدرسه سازی انگیزه های حاضران در مراسم را چند برابر کردند.
حالا نوبت محمد دهقانی شاعر خوش قریحه بود تا سالن را به وجد آورد و از ارزش کار مدرسه سازی و دختری بسراید که عاشق کلاس و درس و قلم و کتاب است.
«اما مینی بوس که اومد رد شد و رفت، انگاری قفل عقربه درست رفت روی ساعت هفت… داشت مینی بوس دور می شد و بارونی شد دست و گونه اش… نشسته بود روی سنگی و دست زده بود زیرچونه اش… امسال آقا حبیب کرایه رو بازهم برده بالا… امسال می رفت کلاس دهم… مدرسه دوره اون دورا از جیب باباش درآومد نداشتن کرایه ها…. مقنعه پارسالی رو صاف کرد گذاشت زیر پتو شاید که وصله پینه هاش شاید یک جورایی بشن اتو… تو ذهنش هی تکرار می شد همین مقدار بسه براش ای زن چرا درک نمی کنی امسال دستم نمی رسه درس بخونه که چی بشه… توقلب کوچکش چقدر ذوق زدگی بود که می مرد… دلش می خواست برا خدا بنویسه نامه آرزو… تمام غصه هاش رو به خدا بنویسه موبه مو… بگه خدا سلام اجازه هست جوابمو بدی…میشه بابام اومد خونه یواشکی بهش بگی…بهش بگو که دخترت دلش کلاس و درس می خواد دلش از اون دفترا که عکس سارا هست می خواد…» و این گفته های لطیف اول از همه بغض گلوی شاعرش را به همراه داشت.
محمود راهبر خواننده هرمزگانی نیز کار را ادامه داد و ترانه «اگه خدا بخواد» را تقدیم نگاه خیران نیک اندیش کرد.
هرچند بنای این آیین مهربانانه، فقط سخنرانی مسوولان نبود اما کلام استاندار و حمایت معنوی وی و اعلام همراهی اجرایی و همه جانبه اش، دلگرمی خیران و دست اندارکاران مدرسه سازی را به همراه داشت.
فریدون همتی، استاندار هرمزگان با قدردانی از زحمات دست اندارکاران این دوره از همایش، گفت: ترویج نیکوکاری و کارهای خیر جامعه را زیباتر می کند.

با اهدای حمایل مجمع خیران مدرسه ساز به استاندار هرمزگان و اهدای لوح های تقدیر منقش به آیات نورانی کلام الله مجید به خیران مراسم را به بخش پایانی و خوانش سپاس نامه توسط دختر کندوره پوش نزدیک تر شد.
خواندن سپاس نامه به نمایندگی از تمامی دانش آموزانی هرمزگانی آیین پایانی این مراسم بود تا در این فرصت مهربانانه قدردان دست های سخاوتمند باشند.

در این سپاس نامه دانش آموزان خوشحالی خود از خیران را چنین ابزار کرده بودند که؛ «خوشحالیم که از کسانی می گویم که خداوند در مورد عمل خیرشان می گوید: سخاوت درختی است از درختان بهشت که شاخه آن در دنیا آویخته است هرکه شاخه ای از آن بگیرد به سوی بهشت کشانده می شود».

آنها خطاب به خیران آورده بودند: «خیر محترم، نگاهت را از دستان پرمهرت برندار تا باز بتوانی رویاهای جویندگان علم و عاطفه را طراوت ببخشی و می دانم که می توانی آرزوهای مرا می دانی، دعاهای شبانه من و نجواهای کودکانه من با ستارگان را می شنوی تو فردایی روشن برای من آرزو داری و فردایی سبز».

گزارش از فرنگیس حمزه یی
۹۸۸۷ /‏۶۰۴۸

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *