داروهای بیماری التهاب روده ای در ایران تولید می شود

داروهای بیماری التهاب روده ای در ایران تولید می شود


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر رضا ملک زاده روز چهارشنبه در نشست خبری کنگره بیماری های التهاب روده ای در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: ایران ارزان ترین این داروها را در دنیا دارد و بسیاری از کسانی که از کشور مهاجرت می کنند، این داروها را با خود می برند.
وی به تعداد مبتلایان این بیماری اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود بیش از 40 هزار ایرانی به این بیماری مبتلا باشند.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: این بیماری در حدود 30 سال پیش بسیار نادر بوده اما در سال های اخیر شیوع پیدا کرده است.
رئیس کنگره کشوری بیماری های التهابی روده، اسهال مزمن خونی را نشانه ابتلا به بیماری مزمن التهابی روده اعلام کرد و گفت: در صورتی که بیماری درست تشخیص داده و معالجه نشود، فرد بیمار را ناتوان کرده و هزینه زیادی به این افراد تحمیل می کند.
ملک زاده اظهار داشت: هرچند این بیماری مادام العمر با بیمار است و سبب ناتوانی وی می شود اما با درمان های موجود، قابل درمان بوده تا فرد بیمار زندگی نزدیک به طبیعی داشته باشد.
رئیس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، تاکید کرد: اگر این بیماری‌ها درست تشخیص داده نشود و به درستی درمان نشود، می‌تواند سلامت فرد مبتلا را تهدید کند.

** کولیت زخمی و کرون در کمین جوان‌ها
دکتر سیاوش ناصری مقدم فوق تخصص گوارش و کبد نیز در این نشست خبری با بیان این که هنوز دلیل اصلی ابتلا به بیماریهای التهابی روده مشخص نیست، افزود: بیماری‌های کولیت زخمی و کرون بیشتر جوانان را درگیر می کند طوری که در سنین 20 و 30 و نیز سنین 50 و 60 قابل مشاهده است.
وی با توصیه به بیماران که مصرف داروها را خودسرانه قطع نکنند، گفت: این کار می تواند سلامت فرد را تهدید کند یا عوارض بیماری را بیشتر نماید.
ناصری مقدم اظهار کرد: تغییرات عمده‌ای در روند درمان بیماری‌های التهابی روده به وجود آمده است به این معنا که به جای داروهای گران قیمت خارجی، داروهای تولید داخل با قیمت بسیار مناسب در اختیار بیماران التهابی روده قرار می گیرد.
این دانشیار دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: پیشرفت خوبی در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های کولیت زخمی و کرون داشته‌ایم و در کنگره دو روزه کشوری در رشت نیز در مورد مهمترین مسائل بیماری‌های التهابی روده به بحث و گفت‌وگو می‌پردازیم.
این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: دل درد، تغییر در اجابت مزاج، تب، کاهش وزن و … از جمله نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های التهابی روده است که اگر به موقع تشخیص داده شود، درمان‌های مناسب و جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده است.
کنگره دو روزه کشوری بیماری‌های التهابی روده 29 و 30 فروردین ماه سال جاری در رشت با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می شود و جدیدترین دستاوردها و مباحث علمی مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار می‌گیرد.
علمی * 1201*1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *