داروهای داخلی برای درمان هپاتیت B و C موثر است

داروهای داخلی برای درمان هپاتیت B و C موثر است


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از انجمن گوارش و کبد ایران، دکتر «شاهین مرآت» در هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران در ارتباط با داروهای درمان هپاتیت‌های ویروسی افزود:فقط یک دارو در این زمینه به دلیل بسته شدن شرکت تولیدکننده با کمبود مواجه شده اما در درمان هپاتیت B و C در حال حاضر مشکلی نداریم.
عضو انجمن گوارش و کبد ایران با اشاره به کمبود آمپول «ایمونوگلوبین» که جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود، ادامه داد: این آمپول در مادران باردار مبتلا به هپاتیت برای اینکه فرزندشان دچار مشکل نشود و یا پرستارانی که ممکن است با سرنگ آلوده به این ویروس مبتلا شوند، مورد نیاز است که تلاش جهت تأمین این آمپول انجام گرفته است.
مرآت با تأکید بر اینکه برای ریشه‌کنی هپاتیت B و C اقدامات خوبی در کشور صورت گرفته است گفت: از هر هزار نفر سه نفر مبتلا به هپاتیت C هستند.
وی افزود: هپاتیت B که بیش از 25 سال است که واکسیناسیون آن در کشور انجام می‌گیرد و هپاتیت C نیز عملاً امروزه درمان آن آسان شده است البته برخی بیماران به دلیل شرایط ویژه درمان‌های سخت داشته و نمی‌توان برای آنها اقدامات چندانی انجام داد.
عضو انجمن گوارش و کبد ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل در ارتباط با هپاتیت‌های ویروسی این است که برخی مبتلا به این بیماری بوده ولی اطلاعی از آن ندارند، گفت: شناسایی این بیماران در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و اقدامات مناسبی در این راستا انجام گرفته است.

***ضروت انجام ورزش روزانه سرعتی
دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران نیز با اشاره به دلایل ابتلا به یبوست گفت: ‌برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری باید فعالیت فیزیکی روزانه سرعتی داشت.
دکتر اکرم پورشمس اظهار داشت: شایع‌ترین دلیلی که سبب بروز یبوست می‌شود تنبلی روده است و به ندرت این مسئله به علت کم‌کاری تیروئید یا بیماری انتهایی روده ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بخش اعظم تنبلی روده وابسته به عدم تحرک و ورزش است گفت:‌انجام کارهای خانه و راه‌ رفتن عادی در رفع تنبلی روده تأثیری ندارد و باید فرد حتما فعالیت فیزیکی که با نفس نفس زدن و با افزایش ضربان قلب همراه است را داشته باشد.
هیجدهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد از امروز ( 9 آبان ماه ) در سالن همایش رازی آغاز به کار کرد و تا 11 آبان ماه این رویداد علمی ادامه خواهد یافت.
علمی *1201*9294*1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *