دانشجویان با راه‌اندازی کمپین به سیگار نه بگویند

دانشجویان با راه‌اندازی کمپین به سیگار نه بگویندغلامرضا غفاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با بیان اینکه در دنیا با ایده شهر بدون دخانیات مواجه هستیم، گفت: وزارت علوم هم خواهان محیط سالم برای دانشگاه‌ها است و استعمال دخانیات را به ضرر سلامت اجتماعی دانشجویان و دانشگاه می‌داند. تقریباً بسیاری از دانشگاه‌ها این مسئله را در برنامه کاری خود قرار داده اند.
این مسئول وزارت علوم در مورد ساز و کارهای دانشگاه‌ها برای مقابله با استعمال دخانیات، اظهار کرد: اجرای ساز و کارها باید به گونه‌ای باشد که با کمترین مقاومت، تشویش و نگرانی بتوان جلوی این مسئله را گرفت و دانشگاه‌ها باید گام به گام برنامه‌ای برای استعمال نکردن دخانیات تعریف کنند.
به گفته غفاری، دانشجویان هم بهترین تعیین کننده و عناصر مؤثر برای جلوگیری از شیوع استعمال دخانیات در دانشگاه هستند و به خاطر سیگار نمی‌توان برخوردهایی از نوع بگیر و ببند در دانشگاه داشت.
وی تاکید کرد: دانشجو باید به مرحله‌ای برسد که مصرف نکردن سیگار را در محیط‌های دانشگاهی و عمومی تشخیص دهد و از این رفتار گریز داشته باشد. همچنین نگاه‌های آموزشی، تعامل و گفت و گو با دانشجویان در کاهش مصرف دخانیات مؤثر است.
غفاری این نکته را یادآور شد که استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها یک موضوع ملی و بین المللی است که بسیاری از کشورها با این مسئله مواجه شدند و در دنیا هم شاهد راهکارهای مختلف در این رابطه هستیم.
وی افزود: راهکارهای سختگیرانه و ملایم برای مقابله با استعمال دخانیات در دانشگاه‌های دنیا وجود دارد و حتی مکان‌هایی برای مصرف آن اختصاص داده شده است. با این حال، سلامت اجتماعی و روانی به ویژه بخش اجتماعی برای دانشگاه یک واقعیت پذیرفته شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تاکید کرد: عمده دانشگاه‌ها نسبت به استعمال دخانیات به عنوان یک آسیب می‌نگرند و آن را زیبنده محیط دانشگاه نمی‌دانند به ویژه زمانی که کیفیت تحصیلی و سلامت اجتماعی دانشجویان برای آنها مهم است./

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *