دانشمند ایرانی برنده جایزه سال 2019 آکادمی جهانی علوم شد

دانشمند ایرانی برنده جایزه سال 2019 آکادمی جهانی علوم شد


به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آکادمی جهانی علوم (TWAS) که زیر نظر یونسکو مدیریت می شود، یک نهاد معتبر بین المللی است که ماموریت آن گسترش و کمک به پیشرفت علم در کشورهای در حال توسعه است.
در حال حاضر بیش از یک هزار و 100 دانشمند برتر از جمله 15برنده جایزه نوبل عضو آکادمی جهانی علوم هستند. این نهاد بین المللی هر ساله جوایز خود را در 9 حوزه علمی به دانشمندان برگزیده کشورهای در حال توسعه به پاس سهم قابل توجهشان در پیشرفت و کاربرد علم و فناوری به منظور توسعه پایدار اعطا می کند.
این آکادمی جایزه ویژه خود در سال 2019 را در حوزه زیست شناسی به حسین بهاروند به واسطه خدمات ارزنده وی در تولید و نگهداری سلول های بنیادی و ارائه مفاهیم جامع از پرتوانی و تمایز این سلول ها به سلول های عصبی، قلبی و کبدی اهدا خواهد کرد.
این نخستین بار است که در حوزه زیست شناسی یک دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شود. این جایزه در سال آینده طی مراسمی در بیست و نهمین کنفرانس عمومی TWAS به صورت رسمی اهدا خواهد شد.
حسین بهاروند، استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان است. وی در سال 1382 برای اولین بار سلول های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد و در سال 1387 به همراه همکارانش موفق به تولید سلول های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد.
این فعالیت ها او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه گذاری و پیگیری کنند. زمینه های پژوهشی او پیرامون ارتقاء تحقیقات ترجمانی و پزشکی بازساختی از دیدگاه سلول های بنیادی، زیست شناسی تکوینی و مهندسی با الهام از طبیعت برای مطالعات مهندسی بافت و سلول است.
وی در کارآزمایی های بالینی متعدد و پیوند سلول های بنیادی بافتی مشارکت داشته است و در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول فعالیت می کند. تاکنون از بهاروند بیش از 350 مقاله علمی بین المللی و 4 کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Springer و John Wiley به چاپ رسیده است.
وی تاکنون موفق به کسب 30 جایزه ملی و بین المللی شده است. از جمله این افتخارات، دریافت جایزه بین المللی یونسکو در حوزه علوم زیستی در سال 2014 به واسطه تحقیقات روی سلولهای بنیادی و کاربرد آن در پزشکی بازساختی در راستای بهبود کیفیت زندگی انسانها است. همچنین، وی در سال 2017 به عنوان یکی از 20 فرد تاثیر گذار سلول های بنیادی از سوی سایت معتبر Niche The در سطح جهانی معرفی شد.
علمی ** 1836**2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *