دانشگاه علوم پزشکی شیراز درحوزه پژوهشی ازبرترین های کشور است

دانشگاه علوم پزشکی شیراز درحوزه پژوهشی ازبرترین های کشور است


به گزارش خبرنگار ایرنا ،دکتر سید بصیر هاشمی درجمع اعضای هیات علمی و دست اندرکاران پژوهش در این دانشگاه با تاکید بر موضوع پژوهش به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت دانشگاه، اعلام کرد: 36 تا 37 درصد از پژوهش علمی کشور در دانشگاه های علوم پزشکی انجام می شود و دانشگاه علوم پزشکی شیراز سهم و نقش عمده در این میان دارد.
وی گفت: کشورمان در جایگاه شانزدهم تولید علم در جهان قرار دارد و سهم علوم پزشکی در این عرصه چشمگیر است.
هاشمی از اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواست با شناسایی و تشخیص به موقع نکات ضعف و قوت، برای ارتقا و پیشرفت این دانشگاه در حوزه پژوهش تلاش کنند.
وی با اشاره به فعالیت 70 مرکز فعال تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : 10 درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه ها باید عضو اعضای هیات علمی پژوهشی باشند، این دانشگاه دارای 900 عضو هیات علمی است که از این تعداد، 82 عضو هیات علمی در زمینه پژوهش در حال فعالیت هستند.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست به بیان فعالیت های مختلف پژوهشی دانشگاه از جمله توسعه و افزایش پژوهشکده‌ها، تقویت و جذب نیروی انسانی پژوهشی و همچنین مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان پرداخت.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه سالانه حدود یک هزار و 500 طرح پژوهشی دراین دانشگاه اجرا می شود گفت:با حمایت های دانشگاه و تغییر نگاه در پژوهشگران، پژوهش های محصول محور و کاربردی در حوزه سلامت در فارس در حال افزایش است.
وی برلزوم تعالی این نگاه دربین پژوهشگران تاکید کرد و گفت: آنچه ضروری است توجه بیشتر محققان به پژوهش های کاربردی و محصول محور و جهت گیری به سمت حل مشکلات کشور است که این نوع نگاه در دانشگاه ها در حال گسترش است.
وی با بیان اینکه مسئولان نیز از این نوع نگاه حمایت می کنند گفت:در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برخی طرح های فناورانه طراحی شده که اعتبار آن تقریبا دو برابر یک طرح و پروپوزال دانشجوی phd است و پس از تایید شورای فناوری تا سقف 500 میلیون ریال به این نوع طرح ها قابل پرداخت است.
مشاور عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیرازهم با اشاره به کارهای بزرگی که در زمینه پژوهشی از سوی استادان این دانشگاه در کشور و حتی در دنیا انجام شده است، گفت:باید بکوشیم تا این فعالیت‌های ارزشمند به سمت کاربردی شدن و بهره‌‎وری پیش رود.
دکتر سید منصور کشفی افزود: همه باید برای رفع مشکلات مردم تلاش کنیم، نباید پروژه‌های تحقیقاتی تنها در کتابخانه‌ها آرشیو شوند، بلکه دستاوردهای حاصل از این تحقیقات باید گره گشای مشکلات مردم باشد.
مشاور عالی رییس دانشگاه با تاکید بر این موضوع که تشکیل نشست‌های پژوهشی باید دارای نتیجه و کارایی بالا باشد، افزود: برای رهایی از کارکرد مسیر سلیقه‌ای در مسیر پژوهش دانشگاه، به برنامه‌ای استراتژیک با چشم‌اندازی ویژه به آینده نیاز است.
او با اشاره به اینکه کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در دانشگاه باید به شکلی باشد که به بهره‌وری آسیبی نرسد، اضافه کرد: تجمیع مراکز مختلف تحقیقاتی و پژوهشی، یکی از راه های جلوگیری از هدر رفت منابع مالی است.
دراین نشست که دوشنبه شب برگزار شد اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهم ترین دغدغه های خود را در فعالیت های پژوهشی، با مسئولان این دانشگاه در میان گذاشتند.
6113 /1876

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *