دانشگاه های شیراز و بوخوم آلمان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

دانشگاه های شیراز و بوخوم آلمان تفاهم نامه همکاری امضا کردندنخستین نشست علمی دانشگاه بوخوم آلمان در ایران در دانشگاه شیراز و با عنوان “تعاملات و تبادلات فرهنگی و دینی در فلات ایران” در دانشکده ادبیات و علوم انسانی طی دو روز ۲۵ و ۲۶ خردادماه برگزار شد.

دو گروه استادان دانشگاه شیراز و دانشگاه بوخوم یکشنبه در روز پایانی این نشست طی میزگردی که با موضوع بررسی برنامه‌های تحقیقاتی بین موسسه های و معرفی جایگاه آموزش و پژوهش در این دو مرکز آموزشی برگزار شد، بر ضرورت تبیین راهکارها برای توسعه فعالیت‌های پژوهشی تاکید کردند.

دبیر علمی این همایش در گفت‌وگو با ایرنا گفت: در نشست پایانی هر دو دانشگاه به بیان ظرفیت‌های خود در دو حوزه پژوهش و آموزش پرداختند.

حسین نجاری خاطرنشان کرد: این گفت‌وگوها درباره تبادل استاد و دانشجو، ایجاد کرسی‌های مشترک زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات آلمانی و اعطای بورسیه به استادان و دانشجویان بوده است.

درهای علم و دانش برای افزایش تعاملات با جهان گشوده است

وی با بیان بر اینکه امروز درهای سیاست و اقتصاد تا حدی بسته شده است، ادامه داد: با تکیه بر وجهه علمی و فعالیت‌های دانشگاهی تلاش می‌کنیم پنجره‌ای به علم و دانش بگشاییم و مشکلات را در حد توان حل کنیم.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: در نشست علمی دو روزه موضوعات ارزشمندی در حوزه‌های دین، فلسفه، ادبیات و زبان‌های باستانی برگزار شد که بسیار مغتنم بوده است.

فرخ حاجیانی افزود: دانشکده ادبیات و علوم انسانی برای تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه بوخوم آمادگی کامل دارد.

اختصاص دفتر مشترک در دو دانشگاه شیراز و بوخوم پیگیری می شود

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: همچنین آمادگی اختصاص دفتری به دانشگاه بوخوم در دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز داریم و متقابلاً تمایل داریم دفتری در دانشگاه بوخوم به دانشگاه شیراز اختصاص داده شود.

ولکهارد کراج عضو هیات علمی دانشگاه بوخوم آلمان نیز عنوان کرد: در آلمان ۳۹۳ مرکز آموزش علمی فعالیت می‌کند که ۱۰۴ مرکز آن دانشگاهی است.

وی افزود: ۹۰ درصد دانشجویان با حمایت دانشگاهی از طریق بورسیه و تنها ۱۰ درصد در موسسات آموزش عالی خصوصی تحصیل می‌کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دانشگاه روز بوخوم در سال ۱۹۶۵ تاسیس شده است و یکی از ده دانشگاه بزرگ آلمان است، تاکید کرد: دانشگاه بوخوم یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی در حوزه مذاهب در اروپا به شمار می‌رود.

وی اظهار داشت: تلاش برای یافتن علاقه‌مندی‌های مشترک و تشکیل کرسی‌های مشترک در دو دانشگاه شیراز و بوخوم از اهداف سفر به ایران بوده است.

کراج تاکید کرد: دانشگاه بوخوم علاقه مند است که با دانشگاه شیراز فعالیت‌های علمی و پژوهشی مشترک تعریف کند؛ چرا که اشتراکات بسیاری بین این دو دانشگاه وجود دارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیاری در این دو دانشگاه وجود دارد؛ به ویژه در حوزه عاوم انسانی و مشخصاً زبان‌شناسی، تاریخ زبان‌های باستانی، زبان و ادبیات فارسی و الهیات و امیدواریم در سفرهای آینده بتوانیم این روابط را که سرآغازش از امروز و از دانشگاه شیراز کلید خورده است، گسترش دهیم.

شهر بوخوم یکی از شهرهای ایالت نوردراین-وستفالن در غرب آلمان است.

۹۸۸۵ / ۲۰۲۷

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *