دانش آموزان رمین چابهار چشم انتظار مدرسه استاندارد

دانش آموزان رمین چابهار چشم انتظار مدرسه استانداردبه گزارش ایرنا، دانش آموزان در این روستای ساحلی و با جذابیت های گردشگری و اقتصادی در بدترین شرایط ممکن در حال تحصیل هستند و در طول سالها کسی به خواسته آنان که تنها کلاس درس بهتر است، توجه نکرده است.
 روستای رمین به روایت معلمان و اعضای شورای اسلامی با هزار و 552 دانش آموز دختر و پسر و بنا به آمار اداره آموزش و پرورش چابهار هزار و 380 دانش آموز دارد.
هر چه باشد این تعداد دانش آموز فقط در یک مدرسه دولتی 6 کلاسه و بقیه در 15 کلاس غیراستاندارد و فاقد هرگونه امکانات از جمله سرویس بهداشتی، برق وکولر بصورت استیجاری در 2 شیفت مشغول به تحصیلند. 

معلم و تعدادی از دانش آموزان روستای رمین  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند که به اجبار در کلاسی کوچک  و در گرمای 40 درجه همراه با شرجی 40 تا 50 نفر تحصیل می کنند و علاوه بر گرما تاریکی نیز از دیگر مشکلات است.
یکی از معلمان که از ذکر نامش خودداری کرد گفت: کسی به فکر ساخت فضای آموزشی استاندارد در شهر وروستاهای چابهار و به ویژه روستای رمین و حاشیه شهر نیست و گزارش شما نیز این مشکل  دیرینه را حل نخواهد کرد! اصلا کسی به این گزارش ها توجهی هم می کند؟
درد دل دانش آموزان و معلمان آنگونه که خودشان می گفتند نه برای مسئولان بلکه برای این است که شاید با طرح مسائل و مشکلات این منطقه خیران و افراد دلسوز به کمک بیایند و یا مسئولان بیشتر با مشکلات فضاهای آموزشی این منطقه به ویژه روستای رمین آشنا شده و با حرکتی انقلابی این مشکل برطرف شود.

**دولت و خیران برای ساخت حداقل 60 کلاس درس در روستای رمین همت کنند

رئیس شورای اسلامی روستای رمین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روستای رمین بیش از 10 هزار نفر جمعیت در قالب حدود سه هزار خانوار دارد که هزار و 552 دانش آموز دختر و پسر این روستا به 60 کلاس درس نیاز دارند.

خدابخش پرور افزود: مجموع مدارس دارای ساختمان و فاقد ساختمان 2 شیفته روستای رمین شامل مدرسه پنج کلاسه دخترانه بصیرت با 360 دانش آموز در 6 پایه، مدرسه مهدیه متوسطه اول و دوم با 148 دانش آموز، مدرسه پنج کلاسه بصیرت دخترانه، پسرانه متوسطه رازی و فرهنگ با 341 دانش آموز، مدرسه ابتدایی شهید نجفی با 283 دانش آموز متوسطه، مدرسه سونا دشتی پنج کلاسه، چراغ مکان چهار کلاسه اجاره ای است. 

وی با اشاره به اینکه هم اینک 36 کلاس درس در این روستا وجود دارد، خاطرنشان کرد: از مجموع این تعداد کلاس تنها یک مدرسه 6 کلاسه توسط دولت ساخته شده و بقیه استیجاری، غیراستاندارد و فاقد هرگونه امکانات آموزشی هستند و حتی از کمبود میز و نیمکت، کولر و سرویس بهداشتی رنج می برند.

وی گفت: در هر کلاس درس حدود 40 تا 60 نفر دانش آموز مشغول به تحصیل هستند و چنانچه استاندارد 20 دانش آموز در هر کلاس را در نظر بگیریم باید 60 کلاس جدید ساخته شود.

وی بلاتکلیف بودن تکمیل طرح هادی، نبود شبکه آبرسانی، و برق  برای صدها نفر از ساکنان این روستا و کمبود شدید امکانات بهداشتی را از دیگر مشکلات روستای رمین عنوان کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان استانی و کشوری برای رفع محرومیت های این منطقه شد.

رئیس شورای اسلامی روستای رمین ادامه داد: متاسفانه حتی آموزش و پرورش اجاره مدارس استیجاری رمین را پرداخت نمی کند و شورای اسلامی و قشرهای مختلف مردم مجبورند هر ماه 600 هزار  تومان بابت اجاره تنها یک مدرسه پرداخت کنند.

پرور افزود: پیگیری های محلی، استانی و حتی از طریق وزیر آموزش و پرورش بی نتیجه بوده و روستای رمین همچنان از کمبود کلاس درس رنج می برد.

**ساخت کتابخانه و مدرسه از نیازهای اساسی روستای دوستدار کتاب رمین است

عضو شورای اسلامی و مسئول کتابخانه فعال روستای رمین نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت:ساخت کتابخانه مجهز و مدرسه با استانداردهای روز از نیازهای اساسی روستای دوستدار کتاب رمین است و باید توجه مسئولان به این روستا جدی تر شود.

 عبدالحکیم بهار افزود: این روستا سالها از کمبود کلاس درس رنج می برد و آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در این روستا ضعیف عمل کرده اند.

وی بیان کرد: امکانات و تجهیزات باید براساس استانداردهای آموزشی در نظر گرفته شود تا شاهد افت تحصیلی، ترک تحصیل و بی انگیزگی معلم و دانش آموز برای تحصیل نباشیم.

دهیار روستای رمین نیز گفت: روستای رمین دارای 6 محله شامل گلبهار، مرکزی، عثمان آباد، کوه سر، گلشن آباد و دار دپ است و رشد جمعیت آن با توجه به همجواری با دریا و بندر صیادی و شهر چابهار زیاد است.

اسحق پردخته افزود: این روستا علاوه بر مشکلات فراوان در زمینه عدم تکمیل طرح هادی، خاکی بودن کوچه وخیابان ها، برق، آب و بهداشت از کمبود شدید کلاس های درس رنج می برد.

وی بیان کرد: جای تعجب است که آموزش و پرورش نه اینکه علاقه ای به ساخت مدرسه ندارد بلکه حاضر به پرداخت اجاره مدارس استیجاری نیست و می گوید وظیفه شورا و دهیار و مردم است که فضای آموزشی فراهم کنند و ما فقط مجوز راه اندازی مدرسه می دهیم.

**2 مدرسه در روستای رمین کلنگ زنی شده است

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در روستای رمین 2 فضای آموزشی وجود دارد و در حال حاضر کلنگ ساخت 2 واحد مدرسه 6 کلاسه با همت خیران به زمین زده شده و یک مدرسه 6 کلاسه خیری دیگر از طریق مردم و شورهای اسلامی نیز تعهد شده است.

حسن نوروزی افزود: هیچ مدرسه ای در سطح شهرستان چابهار بویژه روستای رمین از نظر برق، وسایل سرمایشی و دیگر امکانات آموزشی مشکلی ندارد و باید معلمان و مردم مشکلات را به آموزش و پرورش گزارش کنند تا سریعا مرتفع شود.

وی با بیان اینکه در مجموع هزار و 746 کلاس درس شامل هزار و 112 کلاس دولتی و 634 کلاس غیر دولتی در سطح این شهرستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: نرخ رشد دانش آموزی از 1392 تا 1397 حدود یک و 2 دهم بوده که این آمار در استان سیستان وبلوچستان حدودا 14 و در سطح شهرستان چابهار 29 درصد بوده است که خیلی زیاد است.

وی گفت: مشکلات آموزشی، کمبود کلاس درس، کمبود امکانات آموزشی و خصوصا کولر خیلی زیاد است و علاوه بر دولت خیران نیز کمک و مساعدت کنند.

وی ادامه داد: 39 درصد مدارس شهرستان چابهار تخریبی هستند و برای تحصیل ایمنی لازم را ندارند و باید هر چه سریعتر استاندارد سازی شوند.

مدیر آموزش و پرورش چابهار تصریح کرد: بخشی از کولرهای مدارس توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان وبلوچستان و بخشی از طریق مشارکت های مردمی و خیران تامین می شود.

نوروزی افزود: با توجه به وضعیت آب و هوایی و شرجی بالا همیشه استفاده از کولر گازی نیاز است و قطعا نسبت به جای دیگر استهلاک بیشتری دارند و باید خیران و دولت برای حل مشکلات خرید کولر کمک کنند.

وی ادامه داد: شورا و مردم پرداخت اجاره مدرسه را متعهد شده اند و باید علاوه بر پرداخت اجاره بها، امکاناتی نظیر کولر و دیگر تجهیزات را نیز تهیه کنند وگر نه آن مدرسه تعطیل می شود.

وی گفت: روستای رمین با ظرفیت ها و توانمندیهای فراوان، رونق صید و صیادی و داشتن بندر بزرگ صیادی و افراد ثروتمند باید در زمینه تامین امکانات و تجهیزات آموزشی نظیر ساخت مدرسه و خرید تجهیزات به آموزش وپرورش کمک کنند و حتی برای کمک به سایر نقاط متقاضی باشند نه اینکه روستای خود آنان با کمبود کلاس مواجه باشد.

مدیر آموزش و پرورش چابهار تصریح کرد: سرانه فضای آموزشی چابهار کمتر از 2 مترمربع است و برای رسیدن به سرانه استاندارد کشوری حدود هشت مترمربعی نیازمند همت و تلاش دولت و همکاری و همراهی خیران است.

  3043 **6081

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *