دانش فنی کشت انبوه چندین نوع ریزجلبک بومی شد

دانش فنی کشت انبوه چندین نوع ریزجلبک بومی شد


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان زیست پالایشگاه ریز جلبک قشم بیان کرد: فعالیت را با کار کردن روی گونه‌ای جلبک برای تولید سوخت زیستی آغاز کردیم اما از آنجا که تولید انرژی از این طریق راهی طولانی اما با چشم‌اندازی روشن تا اقتصادی شدن پیش رو دارد پس فعالیت در زمینه تولید ریزجلبک‌های دیگر آغاز شد و موفق شدیم دانش فنی کشت انبوه چند نوع ریزجلبک را در کشور بومی کنیم.
سیاوش صدیقیان ادامه داد: به علت نوع اقلیم، تولید دو نوع ریزجلبک در دستور کارمان قرار گرفت؛ نخست جلبک اسپیرولینا که در مناطق گرمسیری همچون هاوایی امریکا پرورش داده می‌شود و اکنون دانش فنی کشت انبوه این ریزجلبک را در کشور بومی کردیم، کاربرد بیشتر آن استفاده به‌عنوان مکمل‌های غذایی به‌صورت پودر فشرده یا قرص است.
وی بیان کرد: این محصول در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد، اکنون می‌توان برای این محصولات از ریزجلبک تولید داخل استفاده کرد.
صدیقیان اظهار داشت: ریزجلبک دیگر که موفق به بومی‌سازی دانش فنی تولید انبوه آن شدیم دونالیلا است و اکنون آن را در شرایط آزمایشگاهی تولید می‌کنیم، این ریزجلبک غنی از ویتامین A است، هماتوکوکوس نوع دیگر ریزجلبکی است که تولید می‌شود، این ریزجلبک روند فرسوده شدن سلول‌ها را کُند می‌کند، البته محصولات دیگری نیز توسط شرکت تولید می‌شود که در حوزه آبزی‌پروری کاربرد دارند.
به گفته این فعال دانش‌بنیان، برای تولید هر محصول خوراکی حاوی ریزجلبک از تولیدات خارجی استفاده می‌شود که می‌توان این محصولات داخلی را جایگزین آن‌ها کرد، این اقدام از خروج مقدار قابل‌توجهی ارز از کشور جلوگیری می‌کند و رونق تولید را به همراه دارد.
علمی** 9340** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *