درمان درد مزمن نوروپاتی با استفاده از نور

درمان درد مزمن نوروپاتی با استفاده از نور


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، در بیماران مبتلا به درد نوروپاتی، پوست نسبت به فشارهای بسیار ضعیف، حساسیت بیش از حد دارد و کوچکترین فشاری روی پوست مانند حرکات بدن و فشار لباس روی پوست منجر به درد بسیار شدید می شود.
محققان نوعی سلول های عصبی را در پوست شناسایی کردند که نسبت به فشارهای ضعیف حساس هستند و موجب دردهای شدید نوروپاتی می شوند. این سلول ها که نسبت به جریان هوا، خارش و حتی حرکت یک پشه روی پوست واکنش نشان می دهند، تنها سلول های عصبی پوست هستند که نسبت به نور حساسیت دارند.
محققان برای آزمایش عملکرد ماده شیمیایی ابتدا آن بخش از پوست موش ها را که دچار حساسیت شدید بود به این ماده جدید حساس به نور آغشته کردند و سپس پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را روی آن تاباندند تا سلول های عصبی پوست تحت تاثیر قرار گیرند. پس از به کارگیری این شیوه، درد نوروپاتی در آن بخش از پوست موش ها از بین رفت. با توجه به این که سلول های عصبی موش ها و انسان ها شباهت زیادی به یکدیگر دارند، محققان امیدوارند با استفاده از این شیوه بتوانند دردهای مزمن نوروپاتی را در انسان ها نیز درمان کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *