درمان زخم های دهان با بانداژ جدید

درمان زخم های دهان با بانداژ جدید


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از از پایگاه خبری مدیکال ساینس،معمولا برای درمان آفت، لیکن پلان دهان (یا خزه پوستی یک بیماری التهابی نسبتا شایع پوست و مخاط است) و سایر بیماری هایی که موجب جراحت دهان می شوند، از کرم ها یا پمادهای استروییدی یا دهان شویه استفاده می شود. اما این مواد به محض استفاده در تمام دهان پخش شده و مدت زمان تماس آن ها با محل زخم کاهش می یابد. در نتیجه درمان مطلوب حاصل نمی شود.
اما اکنون محققان بانداژی را ساختند که مانع از پخش شدن دارو در دهان می شود و آن را مستقیما روی زخم رها می کند. این بانداژ با استفاده از الیاف پلیمری آغشته به استروییدی موسوم به clobetasol-17-propionate تولید شده است.
یک طرف این بانداژ توسط لایه ای از چسب زیستی غیرسمی و بسیار انعطاف پذیر و طرف دیگر آن توسط یک لایه نفوذناپذیر پوشیده شده است. این ساختار امکان چسبیدن طولانی بانداژ به دهان کاربر و رهاسازی داروی استروییدی را روی زخم فراهم می کند اما مانع پخش شدن دارو در دهان می شود.
در آزمایشات اولیه که با کمک 26 داوطلب انجام شد، این بانداژ به مدت 2 ساعت در دهان داوطلبان باقی ماند و دارو را در محل زخم آزاد کرد.
قرار است به زودی آزمایشات بالینی این بانداژ در چندین کلینیک در انگلیس و آمریکا آغاز شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biomaterials منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *