دستاوردهای نوین دامپزشکی کشور مدیون موسسه رازی است

دستاوردهای نوین دامپزشکی کشور مدیون موسسه رازی است


به گزارش ایرنا، دکتر محمدرضا صفری عصر دوشنبه در چهلمین نشست شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی که در موسسه رازی مستقر در کرج برگزار شد با تاکید بر لزوم صیانت از این موسسه، افزود: دستاوردهای نوین دامپزشکی در کشور از یکصد سال گذشته تا کنون، به طور قطع مدیون تلاش های محققان و همکاران عزیزمان در موسسه رازی است.
وی اظهار داشت: حرفه دامپزشکی همواره مسائل موسسه رازی را با حساسیت و توجه ای ویژه دنبال می کرده و حضور شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی در این موسسه بیانگر توجه و حمایت شورا به نمایندگی از خانواده بزرگ دامپزشکی از موسسه رازی است.
صفری باگرامیداشت یاد و خاطره بزرگان موسسه رازی همچون دکتر ‘میرشمسی’، دکتر ‘اخوی زادگان’ و دکتر ‘آقاخان’، گفت: موسسه رازی از مراکز بزرگ علمی، تحقیقاتی و تولیدی کشور در بخش دامپزشکی است و باید با تقویت بنیان های آن در خدمت جامعه بزرگ دامپزشکی باقی بماند.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور با تاکید بر اهمیت فراوان موسسه رازی، تصریح کرد: متاسفانه آن گونه که باید به این موسسه که افتخار کشور است توجه نشده این در حالی است که در کشورهای مختلف موسساتی مشابه موسسه رازی که قدمتی به مراتب کمتر از این موسسه دارند، مورد توجه هستند.
وی با بیان اینکه موسسه رازی باید امروز در تمام حوزه های فعالیتش جایگاهی جهانی داشته باشد، گفت: واقعیت این است موسسه رازی به لحاظ گستره فعالیت و اثرگذاری جایگاهی منحصر به فرد دارد اما متاسفانه نگاه علمی و نگاه خصوصی سازی درستی در مورد آن وجود ندارد و با سطحی نگری، می خواهیم الگویی را از جایی گرفته و در کشور پیاده کنیم.
عضو شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی در ادامه این نشست، با بیان اینکه تحقیقات دامپزشکی در کشور یار ناچیزدانست و تاکید کرد: تحقیقات دامپزشکی در مقایسه با سایر حوزه ها بسیار کمتر بوده و نیازمند توجه ویژه است .
وی اضافه کرد: موسسه رازی مکانی است که بخش های مختلف سلامت به هم گره خورده و می توانند کنار هم باشند و اگر همراه این موسسه باشیم می توانیم به دیدگاه ‘یک جهان واحد، سلامت واحد’ جامه عمل بپوشانیم.
رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور به موضوع علوم بین رشته ای اشاره کرد و گفت: واحدهای درسی جدیدی به دوره های تخصصی اضافه شده و فرصت خوبی برای افزودن علوم بین رشته ای مورد نیاز موسسه رازی به واحدهای دانشگاهی است.
آمادگی سازمان نظام دامپزشکی کشور برای پیگیری و انعکاس مشکلات موسسه رازی به مراجع ذیربط، همکاری با موسسه رازی در زمینه پایش فیلد، امضای تفاهم نامه با موسسه رازی مبنی بر انتقال دانش فنی حوزه واکسن، سرم های درمانی و سایر فرآورده های بیولوژیک موسسه به ذی نفعان اعم از دامپزشک، دامدار، کلینیسین و واکسیناتور و … از دیگر مواردی بود که رئیس این سازمان بر آن تاکید کرد.
موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی به عنوان قدیمی ترین مرکز تولید واکسن و سرم های درمانی عقرب و مارگزیدگی از سال 1303 کار خود را در منطقه حصارک کرج آغاز کرد که تاکنون محققان آن توانسته چندین واکسن انسانی و دامی تولید و به مرحله صادرات برسانند.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *