دستگاه شتاب دهنده خطی در اصفهان رونمایی شد

دستگاه شتاب دهنده خطی در اصفهان رونمایی شد


این رونمایی همزمان با سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای انجام شد و ایران به جمع چهار کشور دیگر تولیدکننده این فناوری پیوست.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ایرنا گفت: این دستگاه برای درمان بیماران سرطانی و به منظور رادیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از نیازهای اساسی کشور به شمار می رود.
طاهره چنگیز تصریح کرد: با نصب این شتاب دهنده خطی در شهرک سلامت اصفهان مدت انتظار برای پرتو درمانی بیمارن سرطانی کمتر می شود، لذا تولید انبوه آن در دستور کار است.
وی اضافه کرد: هزینه خرید این دستگاه از خارج حدود 1.5 میلیون یورو است اما در کشورمان با یک سوم قیمت تولید و عرضه می شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: کمتر از یک سوم تعداد مورد نیاز این دستگاه در ایران وجود دارد که لزوم تولید انبوه آن را نشان می دهد.
همچنین مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان مدیر اجرایی این طرح با تاکید بر کمبود کشور برای استفاده از روش درمانی رادیوتراپی تصریح کرد: طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک میلیون نفر باید 3 دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی وجود داشته باشد؛ در صورتی که هم اینک در کشور کمتر از یک دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر داریم.
فرید نجات بخش اضافه کرد: این نخستین دستگاه شتاب دهنده خطی ساخت ایران است و برای ساخت آن به هیچ کشوری وابسته نخواهیم بود.
شهرک سلامت اصفهان از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی و با همکاری مشاوران خارجی احداث شده است.
عملیات اجرایی این شهرک از سال 1391 آغاز شد و با مساحت 45 هزار مترمربع شامل 33 کلینیک، 25 پاراکلینیک، یک بیمارستان یکهزار تختخوابی و یک هتل 120 تختخوابی است.
6022/ 6020

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *