دستگاه طبی پاراواک به کمک بیماران ضایعه نخاعی گلستان آمد

دستگاه طبی پاراواک به کمک بیماران ضایعه نخاعی گلستان آمد


به گزارش خبرنگار ایرنا، این دستگاه طبی برای نخستین بار توسط استاد دانشگاه علم و صنعت تهران ساخته شد و هم اکنون به صورت آزمایشی برای درمان بیماران ضایعه نخاعی در شرق گلستان مورد استفاده قرار گرفته است.
گفته می شود بیماران با ضایعه نخاعی از کمر به پایین تحت درمان با این دستگاه پس از 6 ماه امکان راه رفتن خواهند داشت.
رییس اداره بهزیستی گنبدکاووس در این پیوند گفت: بیماران ضایعه نخاعی که از پاراواک استفاده کنند پس از 10 جلسه قادر به ایستادن و پس از 6 ماه می توانند راه بروند.
محمدرضا فشایی با بیان اینکه این دستگاه برای اولین بار در ایران تولید شده است، اظهار داشت: اداره کل بهزیستی استان گلستان دو دستگاه پاراواک را با هزینه تقریبی یک میلیارد و 100 میلیون ریال خریداری و در اختیار دو مرکز در گرگان و گنبدکاووس قرار داده است.
وی اضافه کرد: در شرق استان گلستان 287 بیمار ضایعه نخاعی شناسایی شده اند که 127 نفر آنان ساکن گنبدکاووس هستند و از اداره بهزیستی شهرستان ماهانه یک میلیون و 800 تا دو میلیون و 300 هزار ریال کمک هزینه خدمات پرستاری، تا یک میلیون ریال کمک هزینه خرید لوازم بهداشتی و نیز مستمری دریافت می کنند.
فشایی تصریح کرد: بخشی از بیماران ضایعه نخاعی زیر پوشش بهزیستی به صورت مادر زاد و تعداد زیادی از آنان نیز بر اثر حوادث مختلف از جمله سوانح رانندگی دچار مصدومیت و آسیب شده اند.
به گزارش ایرنا، ‘پژمان’ جوان 28 ساله گنبدی که حدود 12 سال پیش براثر سقوط بالابر دچار ضایعه نخاعی شده است، پس از 10 جلسه استفاده از دستگاه پاراواک، اکنون موفق به ایستادن شده و از این بابت بسیار خوشحال و امیدوار است تا ظرف چند ماه آینده بتواند راه برود.
به گزارش ایرنا، در آئین بهره برداری رسمی این دستگاه فرماندار ویژه گنبدکاووس و معاون سیاسی و اجتماعی او حضور داشتند.
شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.
/3039/1648

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *