دستگاه کمک حرکتی بیماران توسط جوان همدانی اختراع شد

دستگاه کمک حرکتی بیماران توسط جوان همدانی اختراع شد


این مخترع جوان روز چهارشنبه با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد: پس از بروز زلزله دردناک کرمانشاه و انتقال شمار زیادی از مجروحان و حادثه دیدگان به بیمارستان بعثت همدان، با توجه به فعالیت در این بیمارستان به عنوان یک نیروی شرکتی از نزدیک شاهد درد و رنج هموطنان بودم.
سیدداود رضوی اضافه کرد: بیشتر زلزله زدگان دچار شکستگی از ناحیه فمور، لگن، ران، ساق پا، زانو و مچ پا شده بودند و برای بسیاری از آنها جابجایی از روی تخت دشوار بود.
این کمک پرستار بخش ارتوپدی مرکز آموزشی درمانی بعثت اضافه کرد: این افراد برای درمان نیازمند به کشش پوستی و بستن وزنه دارند.
رضوی افزود: با توجه به اینکه به علت شکستگی نواحی حساس بدن این بیماران توان جابجایی از تخت را ندارند با گذر زمان دچار زخم بستر می شوند.
وی اضافه کرد: همچنین برای تمیز کردن ملحفه و انجام امور شخصی بیمار، باید سه تا پنج نفر وی را جابجا کنند که این وضعیت نیز از نظر روحی و روانی تاثیر منفی بر روی بیمار می گذاشت.
این جوان اظهار داشت: بنابراین ساخت وسیله ای برای کمک به این طیف از بیماران را آغاز کرده و در نهایت دستگاهی با عنوان «بازروی بازشو و جمع شو کمک حرکتی بیماران در روی تخت» را اختراع کردم.
رضوی گفت: این وسیله بر روی تخت بیمار نصب شده و بیمار می تواند تا 90 درصد از کارهای شخصی خود را بدون کمک گرفتن از دیگران انجام دهد.
وی افزود: بیماران به ویژه افراد قطع نخاعی با گرفتن دست به قسمت بازوی این دستگاه می توانند قسمت کمر به پائین را از تخت فاصله داده و نیم خیز شوند.
این مخترع ادامه داد: پیشگیری از زخم بستر، ورزش کردن و ایجاد تحرک در بالا تنه و مهمتر از همه ایجاد روحیه در بیماران از مزیت های این دستگاه است.
رضوی بیان کرد: دستگاه «بازروی بازشو و جمع شو کمک حرکتی بیماران در روی تخت» موقع باز و بسته شدن فضای بسیار کمی را اشغال می کند و مانع فعالیت پزشک، پرستار و بیمار نمی شود.
کمک پرستار ارتوپدی بیمارستان بعثت اضافه کرد: نصب این دستگاه بر روی تخت بسیار آسان و راحت بوده و نیازی به نیروی متخصص ندارد.
وی خاطرنشان کرد: پس از مطرح کردن این ایده با دکتر غلامرضا قربانی امجد فوق تخصص ارتوپدی جراحی زانو، این پزشک تشویق به اجرایی کردن این طرح و ثبت اختراع کرد.
این مخترع همدانی بیان کرد: برای ثبت این اختراع اقدام کرده و پس از گذشت 6 ماه و بازدید کارشناسان مختلف از این طرح، در نهایت نامه تائیده از اداره ثبت اختراعات کشور به دانشگاه علوم پزشکی ارسال شد.
رضوی یادآوری کرد: پیشتر نیز نامه ای به علوم پزشکی برای بازدید و داوری این طرح ارسال شد که معاونت تحقیقات فناوری دانشگاه، تازگی و جدید بودن این طرح در جهان، نوآوری، ابتکاری و خلاقانه بودن و همچنین کاربرد صنعتی و قابل ساخت و استفاده بودن آن را تائید کرد.
7526**2090

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *