دولت کوزوو سقوط کرد – ایرنا

دولت کوزوو سقوط کرد – ایرنابه گزارش پنجشنبه خبرگزاری فرانسه، حزب راست میانه LDK پس از چند هفته تنش با «آلبین کورتی» نخست وزیر کوزوو طرحی را برای عدم رای اعتماد به پارلمان برد و سرانجام به سقوط دولت ائتلافی منجر شد.
بنا بر این گزارش، ۸۲ نماینده پارلمان ۱۲۰ عضوی کوزوو پس از ۱۲ ساعت بحث و جدل به دولتی که تنها ۲ ماه از عمر آن سپری می‌شد، رای عدم اعتماد دادند.
تلاش برای رای عدم اعتماد به کورتی زمانی آغاز شد که وی یکی از وزرا را برکنار کرد. منتقدان، کورتی را متهم می‌کنند که وی روابط با آمریکا را به مخاطره انداخته است.
اما کورتی، «هاشم تاچی» رییس جمهوری کوزوو را به توطئه علیه خود و همدستی با آمریکا و توافق «مخفیانه» با صربستان برای تغییر مرزهای کوزوو متهم کرده است.
کوزوو از صربستان اعلام استقلال کرده است. اما صربستان جدایی کوزوو را به رسمیت نشناخته است.
آمریکا در هفته‌های اخیر کورتی را تحت فشار قرار داده بود تا تعرفه بر کالاهای صربستان را لغو کند. این تعرفه‌ها یکی از مهمترین موانع در مذاکرات صربستان و کوزوو به شمار می‌آید.
مردم کوزوو به دلیل شیوع کرونا از حضور در اجتماعات خیابانی پرهیز می‌کنند اما ساکنان پریشتینا پایتخت کوزوو هر روز عصر با حضور در بالکن خانه‌ها کوبیدن بر ماهیتابه و قابلمه مخالفت خود را با اختلاف‌های سیاسی اعلام کرده‌اند.
آنها از سیاستمداران خود می‌خواهند که به جای پرداختن به اختلافات بر مقابله با کرونا تمرکز کنند.
کوزوو ۱.۸ میلیون نفر جمعیت دارد و ابتلای دستکم ۷۰ نفر به کرونا و جان باختن یک نفر بر اثر ابتلا به این ویروس در این کشور تایید شده است.
 

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *