دیابتی ها تا چهار برابر بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند

دیابتی ها تا چهار برابر بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند


به گزارش ایرنا سید مهدی حسینی زاده روز سه شنبه در همایش روز جهانی استروک(سکته حاد مغزی) و روز جهانی قلب در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: 75 درصد مرگ در بیماران دیابتی به دلیل بیماری های قلبی، عروقی است و این بیماران چهار برابر بیشتر به نارسایی قلبی مبتلا می شوند.
وی افزود: هر 20 ثانیه یک پا به دلیل دیابت قطع می شود و مهمترین دلیل نابینایی و نارسایی کلیه (دیالیز) دیابت است.
حسینی زاده ادامه داد: شیوع دیابت در گروه های سنی بالای 25 سال در خوزستان 15.24 درصد است.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص واقعیت های بیماری های غیر واگیر در جهان گفت: در اثر ابتلا به این نوع بیماری ها 38 میلیون مرگ در سال اتفاق می افتد و 82 درصد مرگ های غیر واگیر ناشی از بیماری های قلبی، عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت است.
وی اضافه کرد: 10 عامل خطر اول در ایران شامل رژیم غذایی نامطلوب، فشار خون، توده بدنی بالا، کم تحرکی، سیگار، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول بالا، خطرات شغلی و مواد مخدر است.
حسینی زاده گفت: در ایران سند ملی پیگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط در بازه زمانی 1404- 1394 تدوین و امضا شد که از جمله اهداف آن شامل 25 درصد کاهش در خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی، عروقی، سرطان دیابت بیماری های مزمن ریوی،
حداقل 10 درصد کاهش نسبی در مصرف الکل، 30 درصد کاهش نسبی در متوسط مصرف نمک در جامعه و 25 درصد کاهش نسبی در شیوع فشار خون بالا است.
وی ادامه داد: هم اکنون کلیه خانه های بهداشت، و پایگاه های سلامت، برنامه جدید خطرسنجی سکته های مغزی کشنده و غیر کشنده (با ادغام فشار خون، قندخون، و چربی خون) را برای گروه سنی بالای 30 سال و به صورت رایگان اجرا می کنند.
وی گفت: رده سنی 30 تا 39 سال با داشتن عامل خطر و 40 سال به بالا حتی بدون داشتن عوامل خطر، خطرسنجی می شوند.
دبیر استروک دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: سکته قلبی نخستین عامل و سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در کشور است و رسیدگی به بیماران سکته مغزی در یک ساعت تا 90 دقیقه نخست بهترین نتایج را حاصل می کند.
دکتر شهرام رفیع افزود: از شهریور 95 تا امروز 747 بیمار سکته مغزی در سامانه دانشگاه علوم پزشکی اهواز ثبت شده که 48 درصد زن و 52 درصد مرد بودند که نشان می دهد خطر سکته مغزی در مردان کمی بیشتر از زنان است.
وی بیان کرد: در تحقیقات صورت گرفته در زمینه استروک در مشهد نشان می دهد سن سکته مغزی در ایران 10 سال پایین تر از بقیه دنیا است.
رفیع ادامه داد: برنامه 724 برای رسیدگی به بیماران سکته مغزی در خوزستان در حال اجرا ست که از شهریور سال 95 شروع شد ولی با مشکلاتی روبه رو بود.
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حوزه سلامت نیز گفت: آگاهی عمومی به مردم را باید از پایه و از سطح خانه های بهداشت آغاز کنیم.
دکتر رمضان احدی ابراز امیدواری کرد: تا پیش از دهه فجر امسال بخش مراقبت های ویژه استروک در بیمارستان گلستان اهواز راه اندازی، و برای تربیت نیروی فوق تخصص در این حوزه نیز اقداماتی صورت گرفته است.
وی بیان کرد: در بخش خصوصی و دولتی امکانات خوبی وجود دارد و نیازی به اعزام بیماران به خارج از خوزستان نیست.
مهران ورناصری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: در جامعه ما و جهان 2 بیماری دیابت و فشار خون که به سکته های قلبی و مغزی ختم می شوند آمار بسیار بالایی دارند و گاهی مورد غفلت واقع می شود.
3004/ 6037

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *