رئیس شبکه هپاتیت ایران: راه درست اهدای خون حسینی است

رئیس شبکه هپاتیت ایران: راه درست اهدای خون حسینی است


سید موید علویان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: اما در مواردی هر چند محدود که قمه زنی و یا تیغ زنی صورت می گیرد، به واسطه استفاده از قمه مشترک، خطر انتقال و ابتلا به هپاتیت بی و سی افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: قمه زنی معمولا با پاشیدن خون به اطراف همراه است که از این طریق هم می تواند سبب انتقال بیماری هپاتیت به اطرافیان شود و سایرین ناخواسته در معرض خطر قرار گیرند.
هپاتیت، التهاب کبد است و عوامل ایجاد کنندهٔ آن متعدد هستند. هپاتیت عمدتاً توسط یکی از 6 ویروس هپاتیتی ( E,D,C,B,A یا G ) ایجاد می شود. عامل ایجاد کنندۀ هپاتیت هر چه باشد باعث التهاب کبد خواهد شد و کارکرد آن را مختل خواهد کرد.
علویان در خصوص راه های انتقال بیماری هپاتیت در کشور گفت: مهمترین عامل انتقال هپاتیت C در ایران اعتیاد و در هپاتیت B هم مهمترین راه انتقال خالکوبی غیر بهداشتی و روابط جنسی حفاظت نشده می باشد.
وی در عین حال افزود: با اقدامات بهداشتی از قبیل واکسیناسیون هپاتیت B، میزان انتقال و موارد جدید این بیماری در کشور به شدت کاهش یافته و شیوع آن به کمتز از 2 درصد رسیده است.
رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد که شیوع هپاتیت C هم در کشور کاهش یافته و به کمتر از نیم درصد رسیده و در صدد هستیم تا سال 1410 این بیماری در کشور ریشه کن شود.
علمی1201* 2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *