رادیو آمریکا پمپئو را به دلیل اتهام بدون سند به ایران متهم کرد

رادیو آمریکا پمپئو را به دلیل اتهام بدون سند به ایران متهم کردشبکه خبری رادیو آمریکا مستقر در واشنگتن دی سی در برنامه ای صبح روز جمعه گفت، مایک پمپئو در حالی سریعاً ایران را در دست داشتن به انفجارات کشتی های نفتی متهم می کنند که تا کنون هیچ سندی برای حقانیت سخنان خود ارائه نکرده است.
به گزارش رادیو آمریکا، وزیر خارجه پیش از این نیز در ادعاهای واهی ایران را به دست داشتن در حملات مختلف منطقه متهم کرده است.
همچنین در راستای شکست های متعدد آمریکا در برابر ایران، شورای امنیت سازمان ملل متحد که به پیشنهاد این کشور برای بررسی حادثه آتش سوزی نفتکش ها در دریای عمان تشکیل شد، بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.
«منصور العتیبی» نماینده کویت در سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت در پایان این نشست که عصر پنجشنبه به صورت غیر علنی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در این نشست اطلاعات اولیه این حادثه بیان شد.
وی افزود: در این خصوص هیچ‌سند و شواهدی ارائه نشده و لازم است تحقیقات ادامه یابد.
رئیس دوره ای شورای امنیت درباره اینکه آیا ایران پشت این حادثه بوده است یا خیر، هیچ پاسخی نداد و گفت نام هیچ کسی برده نشده است.
اما «جاناتان کوهن» سفیر آمریکا در سازمان ملل که با دست خالی از این نمایش ساختگی خارج شده بود با تکرار ادعای مایک پمپئو وزیر امورخارجه امریکا بدون ارائه هرگونه شواهد و حتی پاسخ به سوالات، ایران را در این ماجرا متهم کرد.
یاد آور می شود وزیر امور خارجه آمریکا ساعتی قبل درکنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت، قصد داریم درشورای امنیت تصمیماتی بگیریم تا ایران را به میز مذاکره بازگردانیم. ایران باید مذاکره را با مذاکره جواب بدهد.
پمپئو همچنین خود را در جایگاه نماینده کشورهای جهان قرار داد و اظهار داشت: آقای ظریف شاید فکر کند این حملات مضحک است اما دنیا چنین فکری نمی کند.
وزیر امور خارجه امریکا در حالی با فرار به جلو از تلاش این کشور برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره یاد می کند که کشورش علی رغم مخالفت همه اعضای اصلی شورای امنیت سازمان ملل با زیر پا گذاردن مجموعه هنجارهای بین المللی وقطعنامه ۲۲۳۱ از برجام که حاصل سالها مذاکره و تلاش دیپلماتیک بود خارج شده و باید پاسخگو باشد و نه مدعی.
در حالی که رییس جمهوری امریکا پس از خروج این کشور از برجام به صراحت اعلام کرد که علیه ایران “جنگ اقتصادی” را آغاز کرده است، وزیر امور خارجه این کشور با وقاحت تمام می گوید: ایران باید مذاکره را با مذاکره جواب بدهد.
شتاب زدگی پمپئو در ارائه “تحلیل” آمریکا در خصوص نقش داشتن ایران در انفجار امروز دو کشتی در دریای عمان نشان می دهد که وی به خوبی می داند که اگر ارزیابی های فنی و شواهد میدانی مورد بررسی قرار بگیرد، آنگاه تحلیل هایی از این دست، رنگ باخته و واقعیت رفتار شرارت آمیز امریکا و متحدان اش برای نا امن کردن منطقه مشخص خواهد شد.
اگرچه پمپئو از قول همه جهان، مضحک خواندن متهم سازی ایران را در این رخداد به زیر سوال می برد اما بسیار روشن است که همزمانی حمله به نفتکش ها با دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب در تهران، هرگونه شکی را برای دخالت مخالفان ایران در این حملات با هدف افزایش فشار به جمهوری اسلامی از میان می برد.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *