رادیو با ۳ هزار برنامه به استقبال تابستان می‌رود

رادیو با ۳ هزار برنامه به استقبال تابستان می‌رود


حمید شاه آبادی با اشاره به برنامه‌های صبحگاهی رادیو، گفت: «سلام صبح بخیر» رادیو ایران در ارتباط با مسئولان مرتبط با این حوزه (تابستان و اوقات فراغت) به این موضوع می‌پردازد. در «صبح به وقت فرهنگ» رادیو فرهنگ اطلاع رسانی در حوزه برنامه‌های مرتبط با فصل تابستان و اوقات فراغت می‌شود، ضمن اینکه با پلیس راهور ارتباط برقرار می‌شود و در «جوان ایرانی سلام» پیرامون مهارت‌های فردی جوانان در اوقات فراغت تابستان با رویکرد رونق تولید آموزش‌هایی داده می‌شود.

معاون صدا افزود: «آبشار» ویژه برنامه صبحگاهی جمعه‌های رادیو ورزش با محوریت کوهستان، بوستان و طبیعت گردی است که به ترویج فعالیت‌های ورزشی گروهی در روزهای تعطیل با هدف ارتقای سواد حرکتی در جامعه می‌پردازد. رادیو معارف در «صبح روشن» به موضوعاتی همچون استفاده از اوقات فراغت و تابستان جهت افزایش معلومات و مهارت‌های حرفه ای، اوقات فراغت و مباحث اجتماعی و فرهنگی، آسیب‌های بی توجهی به مدیریت اوقات فراغت و مباحث اجتماعی با محوریت الگوی سبک زندگی دینی می‌پردازد.

شاه‌آبادی با بیان اینکه رادیو نمایش در «گیومه» با بخش‌هایی همچون نمایش و بخش ‏های متنوع به موضوعات شهروندی می‌پردازد و به مناسبت ‏های روز اشاره می‏ کند، گفت: رادیو سلامت در برنامه‌های «به زندگی سلام کن» که توسط دو تیم برنامه سازی تهیه می‌شود به آموزش اطلاع رسانی در خصوص مراکز برگزاری کلاس‌های اوقات فراغت می‌پردازد. «صبح صبا» نیز مجله صبحگاهی شاد و طنز با آیتم‌های متنوع است، افزود: در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد فرهنگ درست اوقات فراغت با در نظر گرفتن شرایط برنامه صبحگاهی ترویج و بایسته‌های سفر در جهت ترویج فرهنگ سازی سفر ارزان بررسی می‌شود.

برنامه‌های عصرگاهی

وی همچنین به تشریح برنامه‌های عصرگاهی رادیو در تابستان پرداخت و گفت: برنامه عصرگاهی «ایرانشهر» رادیو ایران با بخش‌های نمایش و متن به موضوع تابستان و اهمیت اوقات فراغت می‌پردازد و در برنامه «عصرمن» رادیو جوان، استفاده و توجه به فرهنگ و هنر، موسیقی در تابستان و اوقات فراغت جوانان است.

شاه‌آبادی به برنامه «عصرانه» اشاره کرد و افزود: این برنامه در فضای طنز و سرگرمی با موضوع تعمیق روحیه امید، نشاط خودباوری و صرف فعل (ما می‌توانیم) است که سعی دارد آحاد جامعه را به نشاط و شادابی بعد از فعالیت سخت روزمره ترغیب کند. «ارغوان هنر» برنامه‏‌ای ترکیبی ویژه عصرگاه تابستان شامل نمایش و بخش ‏های متنوع که به موضوعات فرهنگی و هنری می‌پردازد و به مناسبت‏های روز نیز اشاره می‏ کند، همچنین برنامه «جنگ شاد عصر تابستان» باموضوعات اجتماعی از رادیو صبا پخش می‌شود.

میزگردها و گفت‌وگوها

وی افزود: «میزبان» رادیو ایران میزگردی با حضور مسئولان آموزش و پرورش و سایر نهادهای مرتبط درباره تابستان و اوقات فراغت است ودربرنامه «جارچی» نیز موضوعات سفر، کلاس‌های آموزشی، تفریحات سالم، فضای مجازی و اوقات فراغت بیان می‌شود. برنامه «همیشه با ورزش» رادیو ورزش در خصوص تحلیل و پیگیری برنامه ریزی متولیان ورزش کشور برای فصل تابستان و اوقات فراغت خواهد بود.

معاون صدا با تأکید بر اینکه برنامه «نیم نگاه» رادیو سلامت آسیب شناسی برگزاری کلاس‌های اوقات فراغت است، افزود: رادیو گفت‌وگو در برنامه گفت‌وگو محور «تابستان داغ» با حضور مهمانان و کارشناسان صاحب نام، در خصوص مسائل مهم روز و دغدغه‌های تابستانی جوانان صحبت می‌کنند. همچنین در برنامه «گفت‌وگوی اجتماعی» به آسیب شناسی اوقات فراغت جوانان در تابستان؛ بررسی عملکرد مسئولین و نهادهای ذی ربط دراین حوزه به شیوه مطالبه گرایانه می‌پردازد.

برنامه‌های طنز رادیو

وی درباره ویژه برنامه‌های طنز رادیو و اوقات فراغت در تابستان امسال گفت: در «کوی نشاط» و «صبح جمعه با شما» رادیو ایران نمایش‌هایی با موضوع اوقات فراغت کودکان، سفر، کلاس‌های تابستانی، بیکاری، تفریحات سالم، فضای مجازی، شروع تابستان و گرما پخش می‌شود. در «نیشدارو» نیز موضوعات سرگرمی و طنز با استفاده از آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بیان می‌شود و رادیو فرهنگ نیز در برنامه مجله‌ای «نیشدارو» به طنز و شاخه‌های مختلف آن می‌پردازد.

معاون صدا گفت: «صبح چهار فصل» رادیو نمایش برنامه‌ای ترکیبی نمایشی با رویکرد طنز شامل نمایش و گزارش مربوط به موضوع اصلی طرح شده در نمایش است و این رادیو در برنامه «فوتبال قجری» در قالب طنز به ورزش فوتبال در روزگار قاجار می‌پردازد و بخشی از معضلات آن روزگار را بیان می‌کند.

وی افزود: در برنامه «صبا چی می‌گه؟» معضلات اجتماعی و فرهنگی در قالب روایت و نمایش به صورت طنز و روش صحیح برخورد با این معضلات از زبان صبا گفته خواهد شد. در برنامه «بومرنگ» بازتاب مسائل مختلف در حوزه جامعه، فرهنگ و سلامت در زندگی بشری به زبان طنز با رویکرد تابستان است. «کارت قرمز» جنگی شاد با موضوعات ورزشی در قالب طنز است. «یک روز خط خطی» بخش‌های مختلف طنز با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و هنری، یادی از پبشکسوتان و درگذشتگان حوزه طنز، گفتگو با هنرمندان است.

برنامه‌های ورزش

معاون صدا در باره برنامه‌های ورزش و اوقات فراغت رادیو برای تابستان امسال نیز گفت: رادیو ایران در برنامه «ورزش ایران» وضعیت سرانه ورزشی تهران و شهرستان‌ها را بررسی و در «وقت اضافه» مسائل مدارس فوتبال در کشور را پیگیری می‌کند. رادیو ورزش با برنامه «ورزش ایران» که هفته نامه تخصصی رشته‌های ورزشی است به موضوع ورزش‌های آبی و فصل تابستان می‌پردازد.

شاه‌آبادی گفت: در «ورزش همگانی» رادیو سلامت موضوع ورزش و اوقات فراغت مطرح می‌شود. رادیو گفتگو در «ورزش بدون ویرایش» چالش‌های حوزه ورزش‌های تابستانی، کلاس‌های ورزش را بررسی می‌کند. همچنین رادیو تهران در برنامه «تهران ورزشی» به مشارکت در برگزاری مسابقات تابستانی با همکاری انجمن‌ها و فدارسیون‌های ورزشی دعوت می‌کند.

معرفی بازی‌های محلی

وی افزود: قرار است بازی‌های محلی نیز از رادیو معرفی شود که رادیو ایران در برنامه «صفحه من» به معرفی بازی‌های بومی محلی با استفاده از ایران یاران می‌پردازد. گفت‌وگو با کارشناسان آموزش و توصیه به والدین برای استفاده مناسب از اوقات فراغت فرزندان، پیگیری مشکلات خانواده‌ها در ارتباط با کلاس‌های فوق برنامه تابستانی از دیگر بخش‌های این برنامه است. رادیو فرهنگ در «هفت کوچه» ضمن آشنایی مخاطبان با فرهنگ مناطق مختلف ایران به معرفی بازی‌های محلی، سفر، گردشگری و ارتباط با مراکز استان ها می‌پردازد، «آیش» نیز به ارزش بخشی به روستا از طریق معرفی فرهنگ و آداب و رسوم می‌پردازد. «کتابک» مروری بر بازی‌های سنتی برای ایام فصل تابستان است، ضمن اینکه رادیو پیام در راستای توسعه ورزش همگانی به معرفی بازی‌های محلی و کودکی نسل‌های گذشته می‌پردازد.

تابستان و برنامه‌های فرهنگ کتابخوانی

وی در خصوص برنامه‌های فرهنگ کتابخوانی رادیو در تابستان امسال افزود: در «تالار آیینه» رادیو ایران کتاب‌های خوب و مناسب برای اوقات فراغت معرفی می‌شود. در «رادیو کتاب» فرهنگ کتاب و کتابخوانی ترویج می‌شود. «سفرنامه خوانی» با خوانش سفرنامه‌ها توسط مولفان اثر با هدف ترویج سفر فرهنگی و اوقات فراغت، «سی مجموعه» معرفی مجموعه داران و کلکسیونرها و گفتگو با ایشان و «گفتارش» گفتگو و گزارش در خصوص اوقات فراغت و فصل تابستان، «در کوچه آفتاب» برداشت‌های از وقایع تاریخی، فرهنگی با نگاه طنز، کتاب و کتاب خوانی و گردشگری از دیگر برنامه‌های رادیو فرهنگ است.

معاون صدا افزود: در «راه شب بامداد یکشنبه» رادیو ایران نحوه پر کردن اوقات فراغت در فرهنگ‌های گوناگون و اقوام متنوع ایران بزرگ بررسی می‌شود، رادیو سلامت در «کافه سلامت» به اوقات فراغت و کتابخوانی، کلاس‌های آموزشی و اوقات و سفر می‌پردازد.

رادیو و برنامه‌های شبانه برای اوقات فراغت جوانان

وی به برنامه‌های شبانه رادیو برای اوقات فراغت جوانان در تابستان اشاره کرد و گفت: رادیو جوان در «شب‌های جوانی» ضمن گفت‌وگو با جوانان از خلاقیت و نوآوری جوانان با توجه به اوقات فراغت و نوآوری جوانان در حوزه تولید می‌گوید. «راه شب بامداد شنبه» های رادیو ایران از برنامه‌های شبانه برای اوقات فراغت جوانان است که ضمن معرفی مشاغل شبانه سعی دارد اوقات فراغت جوانان را پر کرده و از ظرفیت‌های شبانه برای اوقات فراغت جوانان می‌گوید، همچنین «گپ آهنگ» جنگ شبانگاهی رادیو ورزش در فصل تابستان با رویکرد اطلاع رسانی- خبری، تحلیلی – ورزشی است.

رادیو، والدین و پر کردن اوقات فراغت فرزندان

شاه‌آبادی به برنامه‌های رادیو برای والدین و پر کردن اوقات فراغت فرزندان پرداخت و افزود: در «خانه و خانواده» رادیو ایران کارشناسان مربوطه درباره اهمیت اوقات فراغت در تابستان صحبت می‌کنند. برنامه اذان‌گاهی «به افق آفتاب» در راستای آموزش به پدر و مادر برای چگونگی پر نمودن اوقات فراغت فرزندان بر اساس تعالیم اسلام است. برنامه «نمودار» نیز آموزش‌های اقتصادی برای خانواده‌ها دارد؛ کارآموزی و کار آفرینی برای جوانان، بیان شاخص‌های اقتصادی برای توسعه و تقویت اوقات فراغت، رابطه دانش، کار و تولید از دیگر بخش‌های این برنامه است.

وی با بیان اینکه رادیو جوان در «شمارش معکوس» به موضوع خانواده و اوقات فراغت جوانان می‌پردازد، افزود: برنامه «گلخونه» رادیو ورزش در راستای ارتقای سوادحرکتی خانواده با توصیه‌های کارشناسان خبره در قالب جنگ ورزشی – تفریحی برای خانواده‌ها برنامه ریزی برای استفاده بهینه از اوقات فراغت نوجوانان در فصل تابستان است.

معاون صدا تأکید کرد: این روزها که همه آموزشگاه‌ها به فکر استعدادیابی فرزندان هستند، رادیو ورزش در برنامه «دانشکده استعداد یابی» به استعدادیابی در کودکان و نوجوانان با رویکرد جهت دهی مناسب خانواده‌ها برای شناسایی استعدادهای فرزندانشان و تقویت ورزش قهرمانی در نوجوانان می‌پردازد.

شاه‌آبادی افزود: رادیومعارف در برنامه «سلام زندگی» به مدیریت رسانه‌ای فرزندان در خانه و خانواده، مهارت‌های زندگی در اوقات فراغت و راهکارهای خانوادگی و تربیت دینی فرزندان و کلاس‌های تابستانی می‌پردازد، رادیو سلامت در «خونه زندگی» از نقش خانواده‌ها در بهینه گذراندن اوقات فراغت فرزندان می‌گوید. رادیو تهران نیز در برنامه «خانه ما» توصیه‌هایی برای غنی سازی اوقات فراغت توسط والدین دارد و بر سفرهای دسته جمعی با محور ایران گردی تاکید می‌کند.

سهم فناوری در سپری کردن اوقات فراغت

شاه‌آبادی افزود: در برنامه‌های رادیویی برای تابستان سهم فناوری در سپری نمودن اوقات فراغت نیز بررسی می شود که در «رهاورد» رادیو ایران از نقش و سهم فناوری در سپری کردن اوقات فراغت صحبت می‌شود.خلاقیت در مدیریت عملی اوقات فراغت، تبیین و ترویج رهاوردهای علمی برای بهبود اوقات فراغت با رویکرد آموزشی از دیگر موضوعات این برنامه است. در «کاوشکر» رادیو جوان از اوقات فراغت جوانان گفته می‌شود.

کار آفرینی و اوقات فراغت

شاه‌آبادی کار آفرینی و اوقات فراغت را نیز از دیگر موضوعات محوری برنامه‌های رادیو در تابستان برشمرد و افزود: «خاص باشید» رادیو ایران به موضوعاتی همچون کارآفرینی و اوقات فراغت، برنامه‌های خاص اوقات فراغت برای جوانان و شاخص‌های اوقات فراغت خاص می‌پردازد.

نکات ایمنی اوقات فراغت و معرفی تغذیه و نوشیدنی‌های تابستانی

وی تأکید و تشریح نکات ایمنی در اوقات فراغت را نیز از دیگر محورهای موضوعی برنامه‌های رادیویی در تابستان عنوان کرد و گفت: در «بهتر است بدانیم» رادیو ایران موضوعاتی همچون آسیب‌های محیطی و اجتماعی در برنامه‌های اوقات فراغت مطرح می‌شود؛ بیان نکات ایمنی برای صیانت از سلامت جوانان در برنامه‌های اوقات فراغت، سوانح و حوادث احتمالی مکان‌های اجرای برنامه‌های اوقات فراغت از دیگر موضوعات است. رادیو فرهنگ در «با فرهنگ سفر کنیم» به بیان فرهنگ سفر، ایمنی و سلامت در سفر و جهان از نگاه گردشگران دوچرخه سوار می‌پردازد.

شاه‌آبادی گفت: در «کوچه سلامت پلاک ۱۰۲» نکات ایمنی و پیشگیری از غرق شدگی در سواحل دریا و مراکز استخرها بیان می‌شود و برنامه ۳۰- ۶۰ آموزش ایمنی سفر در تابستان است؛ ضمن اینکه «کارگاه سلامت» راه‌های پیشگیری از بیماری‌های شایع در فصل تابستان و درمان آن در صورت بروز است، «جوونی اینجا» برنامه محیطی در فرهنگسراها به منظور ارائه راهکارهای مناسب برای سبک زندگی سالم و شناخت و پیشگیری از بیماری‌ها است.

وی افزود: رادیو سلامت در برنامه «دارچین» به معرفی سوغات شهرهای مختلف از نظر مواد غذایی ودر «غذا، سلامت، زندگی» به معرفی مواد غذایی رایج در شهرهای مختلف و ارزش غذایی آن‌ها می‌پردازد. «مجله پزشکی» معرف خوراکی هاو نوشیدنی‌های تابستانی، میوه‌های تابستانی و نحوه استفاده از مواد غذایی در سفر است.

مسابقه‌های رادیو در تابستان

وی از تهیه مسابقات رادیویی برای تابستان خبر داد و افزود: رادیو ایران که چند وقتی است با مسابقه «یک، دو، صدا» بهترین‌ها را در حوزه گویندگی انتخاب می‌کند، این بار با برگزاری مسابقه بازیگری برای جوانان اوقات خوبی رابرای سرگرم کردن آن‌ها فراهم می‌کند.

معاون صدا گفت: رادیو فرهنگ با مسابقه «چارانه» که در چهار حوزه اطلاعات عمومی، میراث فرهنگی، اطلاعات جدولی و اطلاعات فرهنگی، هنری است لحظات خوشی را برای اوقات فراغت مردم به وجود می‌آورد.

شاه‌آبادی با بیان اینکه رادیو معارف با برنامه «یار مهربان» به ترویج رمان و رمان خوانی با معرفی رمان‌های ارزشی در قالب مسابقه رادیویی می‌پردازد، افزود: مسابقه رادیویی یک کتاب یک مساله، استفاده از قالب سرگرمی مسابقه برای ترویج ارزش‌ها با حضور جوانان از دیگر بخش‌های این مسابقه رادیویی است. ضمن اینکه مسابقه «معراج» بیان معارف نماز و روش‌های تربیت نسل نماز خوان است.

وی برنامه «همپای صبا» را برنامه‌ای در قالب مسابقه تلفنی و پیامک در موضوعاتی از قبیل: فرهنگی، هنری، مذهبی عنوان کرد و گفت: «زیر چتر ترانه» مسابقه خوانندگی برای مخاطبان این شبکه رادیویی است. «مسابقه بی سابقه» طنز نمایشی در قالب مسابقه که سوالات مختلف با اجرای بازیگران برنامه مطرح می‌شود و پاسخ‌های طنزآمیزی را به دنبال دارد. رادیو سلامت نیز با مسابقه «سه نسل» به آموزش ایمنی سفر در تابستان می‌پردازد. همچنین «سفره ایمنی» مسابقه محیطی تابستانی در فرهنگسراها است که توسط عوامل برنامه این شبکه رادیویی اجرا می‌شود.

رادیو، تابستان و معرفی جاذبه های گردشگری

معاون صدا به برنامه‌های رادیویی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری اشاره کرد و افزود: رادیو فرهنگ در «جاذبه» به معرفی جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف ایران می‌پردازد ضمن اینکه در «ده ترین» ده تا از برترین‌های ایران در حوزه‌های گردشگری، میراث فرهنگی، فعالیت‌های گروهی و … معرفی می‌شود؛ در «ساز سفر» موضوعاتی همچون طبیعت گردی و سفر ارزان بیان می‌شود.

شاه‌آبادی گفت: رادیو اقتصاد در «روستای ما» بوم گردی در کشور را ترویج و روستاها را برای ترویج گردشگری داخلی معرفی می‌کند. در «اقتصاد تعطیل نیست» نیز موضوع گردشگری در تابستان بیان می‌شود. رادیو گفت‌وگو در «رواق تماشا» به بررسی چالش‌های حوزه گردشگری ویژه ایام تابستان، معرفی نقاط گردشگری، ایران گردی ارزان می‌پردازد.

شاه‌آبادی گفت: رادیو تهران نیز در برنامه «روستانه» مخاطبان را تشویق به شناخت و سفر به روستاهای اطراف تهران می‌کند، در این برنامه مسیر رفتن به روستا، مختصات و موقعیت جغرافیایی آن نسبت به شهر تهران و ویژگی‌های فرهنگی، کشاورزی، تاریخی، اجتماعی و نیز اقتصادی در این راه بیان می‌شود.

وی افزود: در «تهران من» نیز بخش‌هایی با موضوع گردشگری و تهران گردی دیده شده است. معرفی کلاس‌های آموزشی در نهادهای دولتی و شهرداری‌ها و بیان مهارت آموزی در اوقات فراغت از دیگر بخش‌های این برنامه است. همه بخش‌های رادیو پیام در پویش «راهی شوید» به موضوع گردشگری به همراه موسیقی می‌پردازد.

برنامه‌های فرهنگی رادیو در تابستان

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی رادیو در تابستان افزود: رادیو ایران در «کافه هنر» به معرفی موضوعات حوزه فرهنگ و ادب و سینما متناسب با تابستان و اوقات فراغت می‌پردازد. در «حوض نقره» نیز فیلم‌های روز در حال اکران بنا به فراخور فصل تابستان معرفی می‌شود.

به گفته شاه‌آبادی، اسماعیل آذر در برنامه «مشاعره» رادیو فرهنگ لحظات خوشی را برای شنوندگان اهل و ادب فراهم می‌کند، ضمن اینکه نمایش‌های فرهنگی (ایرانی -خارجی) از این شبکه رادیویی پخش می‌شود، در برنامه «ساعت موسیقی» روند تولید برنامه گل‌ها و نغمه‌های جاویدان مرور می‌شود. «نگارخانه» فعالیت نگارخانه‌ها و هنرهای تجسمی کشور در فصل تابستان است، همچنین در «دست به نقد» فعالیت حوزه ادبیات و هنر در فصل تابستان با حضور صاحبنظران بررسی می‌شود و «دیدار در رادیو» گفتگو با پیشکسوتان رادیو در راستای تجلیل از آنهاست.

وی گفت: «من می‌نویسم» نیز به آموزش داستان نویسی با هدف پر کردن اوقات فراغت می‌پردازد. «صبا هنگ» پخش موسیقی مورد علاقه مخاطبان و تعامل با آن‌ها از طریق پیامک است.در «آپاراتچی» نه تنها منتخبی از فیلم‌های سینمایی کمدی ایران و جهان، پخش بلکه معرفی هم می‌شود. خبر و برنامه‌های فرهنگی استان‌ها و شهرهای مختلف در کلیه بخش‌های رادیو پیام منعکس می‌شود.

نمایش‌های رادیویی تابستانه

شاه‌آبادی به نمایش‌های رادیویی تابستانه اشاره کرد و افزود: نمایش‌های مختلفی همچون «رستوران صداقت»، «آبلیمو»، «زنگ‌های بی چرخ»، «بحران بیسکوئیت در منزل ما»، «توت فرنگی»، «من و اردشیر خان گراز دست»، «صحت یا ناخوشی سنجرخان آنتیکه‏چی»، «مردی به دنبال حقیقت»، «داماد سعادتمند» از این شبکه رادیویی پخش می‌شود.

وی گفت: «میامی»، «سِیَلک»، «نقش‌جهان»، «سلطانیه»، «قلعه رودخان»، «بازار تبریز»، «سازه آبی شوشتر»، «میر چخماق»، «شهر سوخته»، «ارک بم»، «چغازنبیل»، «ده دشت»، «شیخ صفی»، «گنبد کاووس»، «تپه زاغه»، «ثپه هگمتانه»، «قلعه مبید»، «کلات نادری»، «تخت سلیمان»، «رسکت»، «میل میلون»، «فلک الافلاک»، «سعد السلطانیه»، «قره کلیسا» از مجموعه نمایش‎های اپیزودیک ایران ‎زمین که در هر قسمت به معرفی یکی از آثار تاریخی و باستانی ایران می‌پردازد.

دیگر برنامه‌های رادیو

شاه‌آبادی افزود: «راه شب بامداد سه شنبه و پنج شنبه» های رادیو ایران به موضوع تابستان و اوقات فراغت اختصاص دارد که در قالب متن، گزارش و تلفن‌های مردمی است. «راه شب بامداد دوشنبه» ها مشتمل بر قصه، حکایت، معرفی کتاب و موسیقی است. «پلاک هشت» ضمن معرفی آثار هنری اماکن مرتبط با دفاع مقدس در باره‌ی موزه‌ها، برنامه‌ها و نمایشگاه‌های مربوطه صحبت می‌شود. رادیو جوان با «خط آزاد» به اهمیت اوقات فراغت برای جوانان و لزوم برنامه ریزی در ایام تابستان می‌پردازد.

معاون صدا افزود: رادیو معارف در «نشان عفاف» به زندگی عفیفانه، حجاب و عفاف، شاخص‌ها، پشتیبان‌ها و چالش‌های حجاب و عفاف خصوصاً در فصل گرما می‌پردازد. ضمن اینکه «باغ تماشا» ترویج سبک زندگی دینی در قالب نمایش رادیویی با استفاده قالب سرگرمی برای ترویج ارزش‌های دینی است. رادیو سلامت در «افق روشن» به فضاهای عمومی شهر و اوقات فراغت می‌پردازد، «پشت پلک صبح» برنامه ریزی هدفمند برای مدیریت اوقات فراغت و مصادیق کاربردی مدیریت اوقات فراغت است.

وی با بیان اینکه «کافه سلامت بهداشت و تندرستی» شیوه‌های پر کردن اوقات فراغت با کمترین هزینه است، افزود: رادیو اقتصاد با دو برنامه «ایستگاه ۹۸» و «نود و هشتی ها» به چگونگی گذراندن اوقات فراغت با صرفه می‌پردازد. «چرتکه» تفریحات ارزان برای تابستان است و رادیو تهران در برنامه «سعادت آباد» از ایجاد پوییش‌هایی برای تعامل با مخاطب در فصل تابستان و با برنامه «چراغ» از غنی سازی اوقات فراغت از منظر جامعه شناسی صحبت می‌کند.

معاون صدا گفت: در فواصل پخش رادیو ایران نیز بخش‌هایی با موضوع تبیین ارزش وقت و زمان و غنیمت شمردن فرصت‌های عمر با بهره گیری از آیات، احادیث، روایات و سخنان بزرگان و کارشناسان، بیان نقش اوقات فراغت در سلامت روح و روان فرد وجامعه، اوقات فراغت و سازندگی اخلاقی و شکوفایی اقتصادی، اوقات فراغت و ایجاد نشاط و رضایت و سرزندگی در فرد و جامعه، برنامه ریزی برای اوقات فراغت، پیشنهاد کارهایی برای اوقات فراغت همانند ورزش، مطالعه، آموزش و کسب مهارت‌های مختلف، تببین نقش خانواده‌ها و مسئولان برای برنامه ریزی اوقات فراغت پخش می‌شود.

سهم نوجوانان در برنامه‌های تابستانی رادیو

شاه‌آبادی به سهم نوجوانان در برنامه‌های تابستانی رادیو اشاره کرد و افزود: «فکرانه» رادیو فرهنگ قصد دارد، خلاقیت‌های نهفته و وجوه پنهان کودک را نشان دهد و این فرصتی برای خودشناسی او و نیز دست مایه‌ای برای رشد استعدادهایش از دوران کودکی است امری که آشنایی با آن در هنگام کودکی می‌تواند زمینه ساز شکل گیری فرد و استعدادهایش شود به خصوص در جهان سرشار از وجوه فناوری و گذشت شتابناک زمان در عصر حاضر باید این فرصت‌های اندک را غنیمت دانست تا کودک را با سرمایه‌های وجودی خودش مواجه سازیم و فردیت و شخصیت او را پیش از آنکه با اضطراب‌های حاصل از دوران بلوغ و سرگشتی‌های جوانی مواجه شود، با جهانی سرشار از هنر و تفک غنا بخشیم.

وی گفت: «جوانه‌ها» مجله ادبی و هنری برای نوجوانان در قالب‌های مختلف با هدف پرکردن اوقات فراغت است و «قهرمان فردا» برنامه تخصصی ورزش نوجوانان با رویکرد تشویق و ایجاد انگیزه کسب موفقیت‌های ورزشی در حوزه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای و اوقات فراغت تابستان است. رادیو معارف در «پنجره» به آشناسازی نسل نو با تاریخ و ارزش‌های انقلاب در قالب مستند رادیویی، طرح‌های کار و تلاش و جوانان در اوقات فراغت در قالب مستند رادیویی می‌پردازد.

شاه‌آبادی گفت: «پشت پلک صبح» رادیو سلامت غنی سازی اوقات فراغت برای نوجوانان است. ضمن اینکه «سیبک و قصه‌های مادربزرگ» آموزش شیوه‌های گذراندن اوقات فراغت به فرزندان است.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *