راهکاری برای رشد سلول های مغزی بیماران مبتلا به آلزایمر

راهکاری برای رشد سلول های مغزی بیماران مبتلا به آلزایمر


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این مطالعه نشان می دهد تمرینات ورزشی موثرترین روش تحریک فرآیندی به نام عصب زایی (neurogenesis) است که در آن نورون های جدید در مناطقی از مغز که حافظه رمزگذاری شده است، شکل می گیرند.
محققان در تلاشند تا با تقلید از اثر ورزش بر فرآیند عصب زایی، روش هایی مانند ژن درمانی یا داروهایی توسعه دهند که به بازیابی حافظه در بیماران مبتلا به زوال عقل کمک کند و منجر به بهبود علایم این بیماری شود. نتایج اولیه این پژوهش بر مدل های حیوانی موفقیت آمیز گزارش شده است.
بر اساس آمار مرکز بین المللی آلزایمر، در حال حاضر 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد. در حال حاضر بیش از 5.7 میلیون نفر در آمریکا به آلزایمر مبتلا هستند و این عارضه ششمین علت مرگ و میر در آمریکا محسوب می‌شود. تا امروز هیچ درمان موثری برای کاهش پیشرفت این بیماری کشف نشده است.
محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو چاقی، باریک شدن شریان کاروتید، افسردگی، فشار خون بالا، عدم تحرک، استعمال دخانیات، سطح بالای اسید آمینه و دیابت نوع 2 را به عنوان مهمترین عوامل خطر آلزایمر برشمرده اند.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *