راهی برای سلامت روان دانشجو

راهی برای سلامت روان دانشجو


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا،عمده مسائل برخی دانشجویان جدیدالورد به دانشگاه باعث بروز مشکلات روانی متعددی می شود که افت عملکرد و بی میلی به تحصیل را به دنبال خواهد داشت. از این جهت تامین سلامت روان آنان، در راستای یادگیری و افزایش آگاهی علمی اهمیت زیادی دارد. احداث مراکز مشاوره در دانشگاه ها تاکیدی بر موضوع سلامت روان است.
سلامت روان یکی از ابعاد مهم یک جامعه پویا است. جوانان و دانشجویان در هر جامعه ای موتور خلاقیت و تفکر به شمار می آیند که در صورت سلامت روان نقش های موثری ایفا می کنند.
گروه دانشگاه ایرنا در این باره با شهناز بیگلری، رییس مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کیومرث فرح بخش رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی روسای دو مرکز نمونه مشاوره دانشجویی کشور به گفت وگو پرداخته است .

** فضای مجازی مهم ترین تهدید برای دانشجویان
بیگلری ابتدا نقش مراکز مشاوره در دانشگاه را بررسی می کند و می گوید: مراکز مشاوره در دانشگاه ها نقش بسیار کلیدی داشته و تاثیر بخصوصی بر تصمیم گیری مدیران سطح بالا دانشگاه دارند.
وی ادامه می دهد: متاسفانه خانواده فقط برنامه تحصیلی برای فرزند خود طراحی می کند، دانشجو آموزش مهارت های اجتماعی لازم را در خانواده نمی بیند و نمی تواند مسائل را تجزیه و تحلیل کرده و مشکلات خود را حل کند. مرکز مشاوره آموزش ها و راهکارهای ویژه را در اختیار آنها قرار می دهد.
بیگلری در مورد طرح پایش سلامت اظهار می دارد: پرسشنامه این طرح توسط مرکز سلامت و مشاوره وزارت علوم طراحی شده است که دانشجویان جدیدالورود را در تمام مقاطع از نظر روانشناختی و حتی اقتصادی غربالگری می کند. از طریق نتایج این داده ها وزارت علوم تدابیری می اندیشد و مسیر حرکت و برنامه را به مرکز مشاوره دانشگاه ها ابلاغ می کند.
رییس مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر فضای مجازی را مهم ترین تهدید می داند و می گوید: فرد در فضای مجازی با دنیایی از فرصت ها و تهدیدها روبرو شده که اگر درست آموزش ندیده باشد دچار مشکل می شود.
بیگلری می افزاید: ازعمده مشکلاتی که باعث افسردگی و کاهش نشاط بین دانشجویان می شود امید نداشتن به آینده شغلی، عدم کنترل هیجانات و فشارهای خانوادگی است.
مرکز مشاوره دانشگاه ها در زمینه شادی و نشاط برنامه های فرهنگی زیادی از جمله مسابقات ورزشی، جشن های اعیاد دینی، اردوهای تفریحی و مسابقه آشپزی در خوابگاه ها برگزار می کند که مورد استقبال دانشجویان قرار می گیرد.
به گفته وی ، هر ساله طرح همیار سلامت در اوایل ترم تحصیلی در دانشگاه ها برگزار می شود. در این طرح دانشجویان داوطلب، افراد نیازمند کمک را به مراجعه به مرکز مشاوره ترغیب می کنند.

** کمبود نیازهای عاطفی مهمترین تهدید
فرح بخش رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در مورد مشکلات و خطراتی که دانشجویان را تهدید می کند، معتقد است: دانشجو یک فرد در حال رشد است و دوره دانشجویی یک دوره رشد و تکامل است. هر فردی در مسیر رشد خود ممکن است دچار چالش ها و مشکلاتی شود و خاصیت رشد همین است. دانشجو قشر فرهیخته ای است که هوشمندی، سازگاری و توانمندی بالایی دارد و قاعدتا در معرض خطر کمتری در جامعه است.
وی عنوان کرد: زمانی که شخصی از خانواده خود جدا شده و به شهر دیگری برای تحصیل مهاجرت می کند ناخودآگاه آسیب ها و مشکلاتی وی را دچار تهدید می کند و مهاجرت به تنهایی استرس زا است.
فرح بخش ادامه داد: غربت زدگی، دلتنگی و دور شدن از خانواده گاهی اوقات باعث می شود که دانشجو تحصیل خود را ترک کرده و به شهر خود برگردد. طبیعی است چون دانشجویان از دبیرستان وارد دانشگاه می شوند و فضای دانشگاه از نظر نوع، میزان و ارائه دروس متفاوت است، این دانشجو برای انطباق با محیط دچار مشکل می شود.
به گفته وی ، مهمترین تهدید برای دانشجویان جدیدالورود کمبود نیازهای عاطفی است که باعث تمایل افراد به مصرف سیگار و قرص و ورود به روابط عاطفی خطرناک می شود و در بیشتر مواقع مورد سو استفاده قرار می گیرند.
« توصیه رییس مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی به دانشجویان ورود نکردن به این روابط در ترم های ابتدایی تحصیل است. از دیگر عواملی که باعث افزایش سطح اضطراب در دانشجویان به خصوص جدیدالورود می شود، می توان از ناتوانی دربرنامه ریزی تحصیلی، عدم موفقیت و پیشرفت، ارتباط با اساتید و عدم انطباق با قوانین دانشگاه نام برد.»
رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است: دانشجو با حجم زیادی از علوم جدید به خصوص در رشته های علوم انسانی در طول ترم رو به رو شده که ممکن است بسیاری از اعتقادات قبلی آنها را دچار تشویش کند و شخص دچار سردرگمی درونی می شود. همه این مسائل به کارخانه ذهن دانشجو بستگی دارد که اطلاعات علوم انسانی را چگونه در ذهن خود تجزیه و تحلیل کند.
وی تصریح کرد: از طرف دیگر دانشجو فرد ایدآل گرایی است که هنوز واقعیت های جامعه را نمی داند. با توجه به یافته هایی که خوانده جامعه را یک شهر آرمانگرا برای خود تجسم می کند و زمانی که با واقعیت رو به رو شده دچار نا امیدی و بحران معنا می شود.
« زمانی که صحبت از افسردگی می شود منظور حداقل دانشجویان است. حواسمان باشد که دانشگاه یک محیط با نشاط است. خوشبختانه دانشجویان در دانشگاه از فعالیت، تلاش و امید خوبی برخوردار هستند اما در هر محیطی یک عده دچار مشکلاتی می شوند. »
فرح بخش می گوید: وظیفه مرکز مشاوره دانشگاه ایجاد فضای سالم بهداشت روان، پیشگیری و درمان است که دانشجویان دچار ناامیدی، افت تحصیلی، افسردگی و مشکلات انضباطی نشوند.
« در دانشگاه مرکز مشاوره خدمات وسیعی از جمله آموزش مهارت های زندگی و مطالعه، ارتباط فردی، مهارت خودتنظیمی و استقلال در زندگی، استفاده از فرصت های موجود در دانشگاه و برنامه ریزی برای زندگی آینده ارائه می دهد. دانشجو می تواند از این خدمات در چارچوب کارگروه های آموزشی و مشاوره گروهی یا به صورت فردی استفاده کند. هدف در درجه اول رشد و توسعه استعدادهای دانشجو است. »
رییس مرکزمشاوره دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در مورد نقش اساتید در این زمینه یادآور شد : دانشجو برای درس خواندن و یادگیری آمده است. اساتید باید از طریق ارتباط عاطفی ذوق و علاقه به تحصیل را در دانشجویان ایجاد کنند و با نهایت احترام و صمیمیت با دانشجو برخورد کند اما در انتقال و یادگیری علم سخت گیر باشد و کوتاهی نکند.
به گزارش ایرنا، دانشجویان از جایگاه ویژه ای در جامعه برخوردار هستند. ورود به دانشگاه مقطعی بسیار حساس در زندگی نیروهای کارآمد فعال و جوان در هر کشوری است و غالبا با تغییرات زیادی در روابط اجتماعی و انسانی آنان همراه می باشد. قرار گرفتن در چنین وضعیتی غالبا با فشار و نگرانی همراه است.
با توجه به توضیحات مشاوران دانشگاه ها و این سخن امام علی (ع) که می فرماید: هر کس خود را از مشاوه بی نیاز بداند هلاک خواهد شد. به این نتیجه می رسیم که همه در زندگی نیاز به مشاوره داریم.
برخی از افراد با این باور اشتباه که مرکز مشاوره دانشجویی، مرکز روان درمانی و روانپزشکی است برای مراجعه به آن مقاومت می کنند. اما باید بدانیم این مراکز جایی برای یافتن مسیر موفقیت، شادتر بودن و سلامت روحی است که ما شاهد استقبال روز افزون دانشجویان از راهنمایی مشاوران در مشکلات مختلف هستیم.
**ش.ع **1601

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *