رایزنی سخنگوی انصارالله یمن و نماینده سازمان ملل در عمان

رایزنی سخنگوی انصارالله یمن و نماینده سازمان ملل در عمانبه گزارش خبرگزاری “سبأ”، در این دیدار اوضاع سیاسی، انسانی و اقتصادی یمن و نیز چگونگی اجرای روند سیاسی و عبور از موانعی که دولت “عبدربه منصورهادی” رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن و عربستان در این مسیر ایجاد کرده‌اند، مورد بررسی قرار گرفت.

عبدالسلام در این دیدار گفت: استقرار مجدّد نیروها در الحدیده به صورت یکطرفه (از سوی انصارالله)، باید انگیزه‌ای برای طرف دیگر باشد تا در یک توافق سیاسی جامع مشارکت کند.

سخنگوی جنبش انصارالله یمن تصریح کرد: طرف دیگر (دولت هادی) تلاش می‌کند در پیشبرد برخی موضوعات کارشکنی کند، همان اتفاقی که برای به شکست کشاندن توافق بندر الحدیده (غرب یمن) و افزایش نقض توافق انجام داد.

عبدالسلام گفت: آمادگی کامل داریم تا درباره موضوعات توافق شده در مذاکرات سوئد بویژه برقراری آتش بس در تعز و آزادی تمامی زندانیان، همکاری کنیم.

وی دولت هادی را به کارشکنی و بهانه جویی متهم کرد و گفت که آنها به دنبال این نیستند که روند سیاسی یا توافق استکهلم پیشرفتی داشته باشد، چرا که پیشرفت در روند سیاسی یمن، پیامدهای منفی برای عربستان خواهد داشت و ریاض را فاقد مشروعیت واقعی برای گفت و گوی سیاسی خواهد کرد.

رئیس هیأت مذاکره کننده انصارالله یمن در مذاکرات سوئد به اهمیت بهره گیری از طرح‌هایی که شورای عالی سیاسی یمن ارائه می‌دهد اشاره کرد و افزود: این طرح در واقع در جهت اجرای موضوع اقتصادی در توافق صورت گرفته و به سود تمامی شهروندان یمنی خواهد بود.

دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۱۳ دسامبر سال گذشته (۲۲ آذر ۹۷) در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد به توافق‌هایی دست یافتند،

از مهم‌ترین بندهای این توافق می‌توان به- استقرار مشترک نیروهای بندر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی و شهر الحدیده در اماکن مورد توافق در خارج از این شهر و بنادر و نیز ” تعهد طرفین به عدم انتقال هرگونه تجهیزات نظامی به استان الحدیده، و بنادر سه گانه (الحدیده، الصلیف و رأس عیسی) اشاره کرد.

این توافق‌ها با توجه به اختلاف‌های دو طرف بر سر جزئیات آن، اجرا نشده است.
جنبش انصارالله که سازمان ملل متحد که بارها پایبندی اش به توافق استکهلم، را تأیید کرده است، عامل اصلی انجام نشدن توافق را کارشکنی طرف مقابل و ائتلاف متجاوز سعودی و امارات می‌داند.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *