رباتی که به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می کند

رباتی که به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می کند


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این ربات که Robot Activity Support System یا (RAS) نام دارد از حسگرهایی که در قالب فناوری خانه هوشمند درون منزل افراد تعبیه شده است، برای تشخیص موقعیت مکانی ساکنین منزل، فعالیت ها و نیاز احتمالی آن ها به کمک در انجام فعالیت های روزانه بهره می برد.
این ربات قادر است در محیط خانه حرکت کرده و از موانع عبور کند و افراد بیمار را بیابد. سپس با نمایش دستورالعمل های ویدیویی نحوه انجام امور ساده را به این افراد نشان داده و آن ها را به سوی داروها یا مواد غذایی هدایت کند.
در حال حاضر حدود 50 درصد از افراد بالای 85 سال برای انجام امور روزمره خود از جمله پخت و پز و مصرف داروها، نیازمند کمک سایرین هستند و هزینه کمک رسانی به این افراد تنها در آمریکا به دو تریلیون دلار می رسد. این در حالی است که بیش از 90 درصد افراد مسن ترجیح می دهند به جای انتقال به مراکز نگهداری، در منزل خود زندگی کنند.
با توجه به این که انتظار می رود تعداد افراد بالای 85 سال تا سال 2050 میلادی به سه برابر افزایش یابد، محققان امیدوارند با توسعه فناوری هایی مانند RAS و خانه هوشمند، یاری رسانی به این افراد را تسهیل کرده و موجب کاهش هزینه های مالی این امر شوند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cognitive Systems Research منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *