رشد 400 درصدی استناد به مقالات علوم پزشکی محققان ایرانی

رشد 400 درصدی استناد به مقالات علوم پزشکی محققان ایرانی


دکتر شاهین آخوندزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بخش زیادی از این موفقیت به دلیل انجام مطالعات کوهورت ( آینده نگر) و اجرای برنامه ملی ثبت بیماری ها در کشور است.
وی یکی از کارهای مهم در حوزه پزشکی را ایجاد زیرساخت برای انجام مطالعات کوهورت و اجرای برنامه ملی ثبت بیماری ها اعلام کرد و گفت: این موضوعات سبب شده تا اطلاعات بزرگ ملی برای کشور تولید و استنادات مقالات محققان ایرانی افزایش پیدا کند.
آخوندزاده ادامه داد: نتایج مطالعات کوهورت و ثبت بیماری ها علاوه بر افزایش استنادات مقالات علمی، در سیاستگذاری موضوعاتی مانند کنترل و درمان بیماری ها و نیز پروتکل های درمانی می توانند نقش موثری داشته باشد.
وی به افتخارات دیگر در این زمینه اشاره کرد و گفت: در پنج سال گذشته حدود 8 هزار مقاله پزشکی وارد پروتکل ( گایدلاین ) درمانی دنیا شده که افتخار بزرگی برای کشور ما است.
آخوند زاده به اجرایی شدن برنامه ملی ثبت بیماری ها اشاره کرد و گفت: تاکنون در 30 بیماری مهم که بیشترین بار مالی را به خود اختصاص داده اند، ثبت اطلاعات به صورت خوب در حال انجام است.
وی ادامه داد: سرطان، بیماری های قلبی – عروقی، ام اس، نارسایی کلیوی و پیوند کبد از جمله بیماری هایی مهم هستند که ثبت اطلاعات بیماران در آنها در کشور در حال انجام است.

** تعداد آزمایشگاه های جامع در کشور به 24 مورد می رسد
وی به راه اندازی 10 آزمایشگاه جامع در چهار سال اول دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هم 14 آزمایشگاه جامع در حال تجهیز هستند که با راه اندازی آنها تعداد این مجموعه به 24 مورد می رسد.
آخوندزاده اظهار داشت: در حال حاضر آزمایشگاه جامع در دانشگاه های علوم پزشکی تیپ اول و برخی از دانشگاه های تیپ دو راه اندازی شده و نقص عدم دسترسی به امکانات آزمایشگاهی تا حد زیادی برطرف شده است.
وی در پاسخ به این سوال که کشور به چه تعداد آزمایشگاه جامع نیاز دارد، بیان داشت: هر دانشگاه علوم پزشکی نیاز به یک آزمایشگاه خوب نیاز دارد و در حال حاضر ما 70 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم .
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باتوجه به اینکه منابع مالی ما اجازه نمی دهد برای همه دانشگاه های علوم پزشکی آزمایشگاه جامع راه اندازی کنیم، لذا این کار در 10 دانشگاه بزرگ کشور انجام شده و آزمایشگاه جامع در 14 دانشگاه علوم پزشکی در حال تجهیز است.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *