روزانه ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر برای صدور حکم به دادگستری کرمان مراجعه می کنند

روزانه ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر برای صدور حکم به دادگستری کرمان مراجعه می کنندبه گزارش ایرنا، یدالله موحد روز شنبه در دیدار اعضای شورای قضائی استان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان به مناسبت هفته قوه قضائیه افزود: اهمیت جایگاه قضائی از نگاه دین اسلام به عنوان یک رکن اساسی و یکی از قوای سه گانه بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: خدمات دستگاه قضائی به مردم متعدد است و عدم تناسب عده و عده با مطالبات مردمی سرمنشا بسیاری از مشکلات برای دستگاه قضائی و مردم است و هیچگاه گوش شنوایی برای آن پیدا نشده است.

وی تاکید کرد: در سال ۹۷ حدود ۵۶۹ هزار و ۲۶۴ پرونده در مقاطع مختلف دادرس رسیدگی و منتهی به نتیجه شده است و این آمار اگر با آمار ۱۶۶ هزار و ۳۵۴ پرونده‌ای که در شعبه های حل اختلاف است جمع شود ۷۳۵ هزار و ۶۱۸ پرونده می‌شود.

رئیس کل دادگستری اسان کرمان تاکید کرد: ۳.۹ درصد جمعیت کشور به کرمان اختصاص دارد و ۳.۲۰ درصد پرونده‌های قضائی کشور مربوط به استان کرمان است.

وی افزود: ۳۲ حوزه قضائی فعال در استان کرمان ارائه خدمت می‌کند و یک حوزه غیرفعال نیز به زودی فعال می‌شود و ۳۴۵ قاضی در این استان مشغول به ارائه خدمت هستند که تقریباً ۵۰ درصد چارت تشکیلاتی دستگاه قضائی است.

موحد گفت: ۳۲ حوزه قضائی شامل ۱۸ حوزه شهرستانی و ۱۴ حوزه بخشی در استان کرمان دایر است که از ۶۸۸ پست قضائی مصوب استان، ۳۴۵ پست فعال و ۳۴۳ پست حدود ۵۰ درصد بلاتصدی است.

وی اظهار داشت: در کشور در مقابل هر هفت هزار و ۵۰۰ نفر یک قاضی و در کرمان برابر هر ۹ هزار و ۵۰۰ نفر یک قاضی ارائه خدمت می‌کند که رشد خوبی داشته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: تعداد قضات این استان با ۳۰ درصد رشد از ۲۴۶ نفر در سال ۱۳۹۳ به ۳۴۵ نفر در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است که ۲۸۰ نفر معادل ۸۱ درصد بومی و ۶۵ نفر معادل ۱۹ درصد غیربومی هستند.

وی گفت: ظرف چند سال گذشته استان کرمان سعی کرده با بومی گزینی این تعادل را برقرار کند و وضعیت کادر قضائی را در کرمان افزایش دهد.

موحد تاکید کرد: ۲۶ پروژه عمرانی طی سال گذشته در کرمان افتتاح شده یا در حال تکمیل است.

وی افزود: تقریباً غیر از پروژه فرهنگی و آموزشی که در حال ساخت است تقریباً ۳۰ هزار متر مربع به فضای آموزشی قضائی استان اضافه شده و نیاز ۱۰ ساله استان در این بخش تامین شده است.

موحد بیان کرد: سال گذشته ۶۶ میلیارد تومان در آمد خزانه استان کرمان بوده است و سالانه هفت میلیارد تومان تسهیلات به کارکنان قضائی استان واگذار می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: در حوزه شورای حل اختلاف نیز کارهای خوبی انجام شده و ۴۰ درصد پرونده‌های این حوزه به صلح و سازش منجر شده که کرمان در این بخش رتبه سوم را دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: شوراهای حل اختلاف استان کرمان طی سه سال متوالی در سال ۱۳۹۷ حائز رتبه سوم در صلح و سازش شده است و همچنین از نظر کاهش موجودی بین پنج استان برتر است.
وی ادامه داد: سال ۱۳۹۷ شوراهای حل اختلاف استان معادل ۱۱۹ هزار و ۴۹ فقره از پرونده‌ها را به صورت حکمی رسیدگی کرده‌اند که از این تعداد به هفت هزار و ۱۰۴ فقره از پرونده‌ها معادل ۶ درصد از کل آرا اعتراض شده و ۲۴۰ فقره نقض شده است.

موحد گفت: طی مدت یاد شده هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز با همکاری قضات پلمپ شد و سال گذشته ۳۳۰ مورد دادگاه ویدئو کنفرانسی برگزار شده است و ۳۳۰ فقره محاکمه الکترونیک داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: ۸۱ درصد ابلاغ‌ها به صورت الکترونیکی انجام و اوراق قضائی از طریق سامانه سنا انجام و به مردم ارجاع داده شده است.

۳۰۲۹ / ‌‬ ۵۰۵۴

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *