روسیه برگزاری کنفرانس منامه درباره معامله قرن را به باد انتقاد گرفت

روسیه برگزاری کنفرانس منامه درباره معامله قرن را به باد انتقاد گرفتدر بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: واشنگتن قصد دارد روزهای ۲۵ و ۲۶ ماه ژوئن در پایتخت بحرین کنفرانسی با عنوان «شکوفایی برای صلح» برگزار کند که در آن بخش اقتصادی معامله قرن اعلام خواهد شد.
در بیانیه آمده است: از قرار معلوم آمریکا می خواهد مبالغ مالی بزرگ با کمک های اهدایی کشورها برای اجرای طرح های سرمایه گذاری بزرگ در سرزمین های فلسطین و نیز در اردن، مصر، لبنان و سوریه اجرا کند.
کنفرانس منامه به عنوان اولین گام در راستای اجرای طرح موسوم به «معامله قرن» قرار است روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه برگزار شود.
یک مقام ارشد دولت ترامپ یکشنبه هفته گذشته از رونمایی بخش اول معامله قرن شامل برگزاری «کارگاه» جذب سرمایه گذاری برای کرانه باختری، غزه و منطقه خبر داد.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه یادآوری شده است: رهبری فلسطین از شرکت در این طرح آمریکایی خودداری و اعلام کرده است که سازمان آزادی بخش فلسطین حق انحصاری خود برای تصمیم گیری درباره مسائل تحقق آرمان مردم فلسطین را به هیچکس واگذار نمی کند.
بیانیه می گوید: بدیهی است که پس از همایش ناکام ورشو موضوع تلاش دیگر امریکا برای جابجایی اولویت های دستور کار منطقه ای و تحمیل دیدگاه خود در حل مساله فلسطین و اسراییل مطرح است.
وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: تلاش سرسختانه آمریکا برای جابجایی هدف دستیابی به راه حل سیاسی جامع با بسته کمک های اقتصادی و زیر پا گذاشتن اصل ایجاد دو حکومت مستقل برای دو کشور موجب نگرانی شدید شده است.
در ادامه بیانیه گفته شده است: در این رابطه روسیه بار دیگر بر پایبندی به سیاست های اصولی خود برای عدول نکردن از اصول قانونی و بین المللی حل و فصل مسائل خاورمیانه ازجمله قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل تاکید دارد.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در مرحله دشوار کنونی تلاش های گروهی نیاز به برقراری مذاکرات مستقیم بین اسراییل و فلسطین و خودداری از تحمیل معامله های یکجانبه دارای ماهیت منفعت جویانه دیده می شود.
شبکه خبری سی ان ان در تارنمای خود نوشته است که این «کارگاه» در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه پایتخت بحرین و با حضور وزیران اقتصاد و روسای شرکت های تجاری از کشورهای مختلف برگزار خواهد شد.

همچنین گفته شده است که کارگاه توسط جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جیسون گرینبلت فرستاده ویژه این کشور در خاورمیانه اداره می‌شود.
اروپام *۳۹۱*۱۳۴۶

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *