روند بهبود زخم در روز سریعتر از شب است

روند بهبود زخم در روز سریعتر از شب است


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، پیش از این تصور می شد ساعت زیستی بدن تنها توسط هیپوتالاموس در مغز کنترل می شود اما اکنون محققان دریافتند تمام سلول های بدن توانایی درک ساعت زیستی را دارند.
محققان به منظور درک نحوه واکنش نوعی از سلول های پوستی موسوم به فیبروبلاست که وظیفه واکنش اولیه نسبت به زخم ها را بر عهده دارند، این سلول ها را در ظروف آزمایشگاهی کشت کردند.
فیبروبلاست ها برای حرکت به سوی محل زخم و تحویل پروتئین هایی مانند کلاژن که برای ترمیم ضروری هستند، به پروتئینی موسوم به اکتین نیاز دارند و میزان این پروتئین در بدن نیز بر اساس ساعت زیستی تعیین می شود.
به منظور بررسی اثر شب و روز بر عملکرد فیبروبلاست ها محققان ظروف حاوی این سلول های کشت شده را در شرایط شبیه سازی شده شب و روز قرار دادند و در سطح سلول ها شکافی را ایجاد کردند تا زخم را شبیه سازی کنند.
در نتیجه بررسی ها مشخص شد زخم ایجاد شده در طول شب کندتر از زخم ایجاد شده در طول روز بهبود می یابد. همچنین مشخص شد سرعت بهبود این زخم ها با میزان پروتئین اکتین در زمان ایجاد آن ها رابطه مستقیم دارد.
محققان با انجام آزمایشات روی موش ها نیز به نتایج مشابهی رسیدند و دریافتند اگر بدن این جانوران در زمان بیداری آن ها زخمی شود در مقایسه با زخم های ایجاد شده در ساعات خواب طبیعی آن ها، با سرعت بیشتری بهبود می یابد.
در مرحله بعد محققان به سراغ اطلاعات مربوط به بیماران دچار سوختگی رفتند و دریافتند مدت زمان لازم برای بهبود سوختگی هایی که در بازه زمانی 8 بعدازظهر تا 8 صبح ایجاد شده 60 درصد طولانی تر از زخم هایی است که در بازه زمانی 8 صبح تا 8 شب ایجاد می شوند.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *