رونمایی از تصاویر اولین دستگاه اسکنر سه بعدی کلی بدن

رونمایی از تصاویر اولین دستگاه اسکنر سه بعدی کلی بدن


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، دستگاه EXPLORER که قادر است تصویر سه بعدی بدن انسان را به یکباره تهیه کند، در واقع ترکیبی از فناوری برش نگاری گسیل پوزیترون (PET) و فناوری توموگرافی کامپیوتری (CT) است. از آنجا که این دستگاه تشعشعات را با کارآیی بسیار بالاتر از سایر تجهیزات تصویربرداری دریافت می کند، قادر است در هر ثانیه یک تصویر تهیه کند و با گذشت زمان فیلم هایی را ایجاد کند که امکان ردگیری داروهای برچسب گذاری شده را در بدن فراهم می کنند.
این دستگاه قادر است با استفاده از تشعشعاتی با شدت 40 برابر کمتر از تشعشعات مورد استفاده در اسکن PET تصاویری بسیار دقیق و جزئی از بدن ارائه کند. همچنین سرعت تصویربرداری EXPLORER تا 40 برابر بیش از فناوری تصویربرداری PET است و تهیه یک تصویر دقیق از تمام بدن با استفاده از این دستگاه بین 20 تا 30 ثانیه به طول می انجامد.
به اعتقاد محققان این فناوری کاربردهای بسیار متنوعی از بهبود فرآیند تشخیص بیماری ها گرفته تا ردگیری پیشرفت انواع بیماری ها و مطالعه آثار داروهای مختلف دارد.
قرار است اولین تصاویر به دست آمده از دستگاه تصویربرداری EXPLORER در تاریخ 24 نوامبر در همایش جامعه رادیولوژی آمریکای شمالی در شیکاگو رونمایی شوند.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *