رونمایی از محصولات تجهیزات پزشکی واحد علوم و تحقیقات

رونمایی از محصولات تجهیزات پزشکی واحد علوم و تحقیقات


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، در این دوره از نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تجهیزات پزشکی از پنج محصول مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی این واحد با عناوین دستگاه الکترومایوگرافی بی سیم تک کاناله، گجت الکتروکاردیوگرافی تلفن همراه، دستگاه الکترومایوگرافی 16 کاناله رومیزی، دستگاه ثبت بلندمدت الکتروانسفالوگرافی تک کاناله (سه الکترود) و دستگاه جیبی سنجش گاز الکل رونمایی شد.
علاوه بر دستاوردها مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات 15 دستاورد دیگر این واحد دانشگاهی با عناوین سامانه امحای زباله بیمارستانی با ظرفیت یک تا پنج تن در روز، تشخیص زردی نوزاد به روش غیر تهاجمی، افزایش دهنده کیفیت خواب، الکتروانسفالوگرام 8 کاناله، الکترومغناطیسی کاهش درد، تحریک‌کننده درمانی بیماری افتادگی پا، تشخیص پارکینسون به وسیله لرزش دست نیز در معرض دید عموم قرار گرفت.
دستگاه‌های تولید فشار مثبت راه هوایی، ثبت فشار خون انسان، گرم کننده لوله‌های خون، مانیتورینگ نوزاد به همراه مخابره بلوتوثی وشارژر وایرلس، دستگاه نیمه اتوماتیک دربازکن لوله‌های آزمایشگاهی، ربات کمک جراح و شبیه‌ساز جراحی قلب تپنده، مدار پوشیدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب و تنفس براساس سنسور حرکتی و سیستم مانیتورینگ نوزاد با کمک سنسور CO2 نیز در این دوره از نمایشگاه فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی از سوی واحد علوم و تحقیقات ارائه شد.
گجت الکتروکاردیوگرافی تلفن همراه اولین دستگاهی بود که در این دوره از نمایشگاه در غرفه واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد. الکتروکاردیوگرافی یا به طور عام نوار قلب در تشخیص بیماری‌ها و پیشگیری از مشکلات ثانویه نقشی موثر دارد. دستگاه تولید شده توسط واحد علوم و تحقیقات با اتصال به تلفن همراه توانایی اخذ نوار قلب را دارد. این دستگاه علاوه بر ویژگی بیسم آن امکان اخذ نوار قلب را با شرایط آسان برای عموم مردم فراهم کرده است. براساس نرم افزار طراحی شده امکان ارسال نتایج نوار قلب اخذ شده توسط آن به پزشک وجود دارد.
دستگاه الکترومایوگرافی 16 کاناله رومیزی نیز در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت. این دستگاه ابزاری برای فهم عملکرد عضلات در دو کاربرد کلینیکی و تحقیقاتی است. قیمت پایین، امکان سنکرون‌سازی سایر سنسورها از جمله سنسور فشار، نیرو و زاویه از مزایای این دستگاه است که توسط نرم افزاری با امکان ذخیره‌سازی اطلاعات پشتیبانی می‌شود.
الکترومایوگرافی بیسیم تک کاناله نیز از دستگاه‌های طراحی و ساخته شده توسط مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات است که در نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد. این ابزار برای اخذ داده‌های ورزشی و پزشکی در حالتی که فرد مشغول انجام حرکات مورد نظر خود است مورد استفاده قرار دارد. وزن کم و اندازه مناسب آن از جمله مزایای این دستگاه نسبت به مشابه خارجی است.
دستگاه دیگر رونمایی شده توسط واحد علوم و تحقیقات در این دوره از نمایشگاه فن‌بازار ثبت بلند مدت الکتروانسفالوگرافی تک کاناله است. این دستگاه با امکان اتصال و سنکرون سازی سایر سنسورها از جمله سنسورهای gsr، ضربان قلب، emg ،ecg می تواند در گستره وسیعی از تحقیقات مغز استفاده شود.
این دستگاه سیگنال‌های مغزی را به صورت تک کاناله، لوکالایز و بلندمدت در کارت حافظه ذخیره کرده و توسط کاربر نرم افزار، قابلیت مشاهده و آنالیز داده‌ها را دارد. در حال حاضر این دستگاه امکان جمع‌آوری داده‌های تحقیقاتی برای استفاده در رفع مشکلات خواب را دارد و در آینده پردازش‌های مختلفی روی این ابزار اضافه خواهد شد.
دستگاه سنجش گاز الکل نیز با ابعاد بسیار کوچک (جیبی) و وزنی پایین طراحی و ساخته شده که کاربرد فراوانی برای برای آتش‌نشانان، مسئولان ایمنی پتروشیمی ها، پلیس و …. در سنجش میزان الکل دارد. الکل به دلیل خواص شیمیایی آن از نظر ایمنی بسیار حائز اهمیت است.
طراحی و ساخت دستگاه‌های رونمایی شده توسط واحد علوم و تحقیقات در اولین دوره از نمایشگاه فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تجهیزات پزشکی، توسط مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی این واحد دانشگاهی به سرپرستی دکتر مجید پولادیان و بابک رضایی افشار دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی بیوالکتریک واحد علوم و تحقیقات صورت گرفته است.
علمی**9157*2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *