رییس جمهور افغانستان: «الفتح» در نطفه خفه شد

رییس جمهور افغانستان: «الفتح» در نطفه خفه شدبه گزارش روز سه شنبه ایرنا، اشرف غنی گفت: نیروهای امنیتی افغانستان در سراسر کشور، عملیات الفتح طالبان را با شکست روبرو ساختند.

وی تاکید کرد که مردم افغانستان انتظار داشتند که طالبان در روزهای عید فطر آتش بس اعلام کند، اما پیام عیدی آنان هم بر جنگ و خشونت تأکید داشت.

همزمان با تلاش ها برای برقراری صلح، جنگ هم در سراسر افغانستان ادامه دارد.

در حالی که در عید فطر سال گذشته گروه طالبان و دولت، سه روز عید را آتش بس اعلام کرده بودند، توقع می‌رفت در سه روز عید امسال نیز هردو طرف روی اتش بس به توافق برسند اما رهبر طالبان در پیام عیدانه بر ادامه جنگ در روزهای عید تاکید کرد و گفت که کسی نباید توقع آتش‌بس از سوی آنان را داشته باشد.

مردم افغانستان هر ساله چند روز قبل از عید سعید فطر، برای خرید وسایل عیدی به بازار می روند. رسم شان این است که سفره ای در خانه پهن کنند و با خوراکی هایی چون شیرینی، شکلات، آجیل و نان های سنتی، از مهمانان خود پذیرایی کنند.

خرید لباس نو برای اعضای خانواده از دیگر رسم های این ایام است. اما این روزها، حال دل مردم افغانستان، به خصوص کابل خوب نیست.

تحرکات نظامی نیروهای مخالف دولت طی روزهای اخیر در پایتخت و بیشتر شهرهای بزرگ این کشور آنقدر افزایش یافته است که مسوولا امنیتی را مجبور به اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

در حال حاضر نیروهای امنیتی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان در حالت آماده باش درجه یک قرار دارند.

حضور ۱۸ ساله نظامیان آمریکایی در افغانستان، نه تنها برای مردم این کشور امنیت نیاورده است، بلکه هر روز بر شدت ناامنی در مناطق مختلف این کشور افزوده می‌شود.

آمریکایی‌ها سالانه ۵۰ میلیارد دلار برای امنیت سربازان خود در افغانستان هزینه می‌کنند.

**آساق** ۱۵۱۸

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *