زن زاهدانی به چهار بیمار زندگی دوباره بخشید

زن زاهدانی به چهار بیمار زندگی دوباره بخشید


دکتر محمد هاشمی شهری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این زن پنجم شهریور براثر بیماری های زمینه ای در منزل دچار ایست قلبی شده بود که بعد از حضور نیروی اورژانس و انتقال وی به بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) و انجام اقدامات احیا، قلب وی شروع به تپیدن گرفت اما مرگ مغزی برای وی رخ داد.
وی ادامه داد: پس از بروز این مشکل با سیر تمامی مراحل، مرگ مغزی این بیمار مورد تایید قرار گرفت و با توجه به نیاز بیماران با تلاش تیم پیوند رضایت خانواده این بیمار برای اهدای اعضای بدن وی جلب شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با تقدیر از خانواده این بیمار گفت: برای نخستین بار در سیستان و بلوچستان اعضای کامل یک بیمار مرگ مغزی به بیماران اهدا می شود.
وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته بعد از عمل ساعت هفت صبح امروز بلافاصله 2 کلیه این بیمار مرگ مغزی به بیماران سیستان و بلوچستان که درگیر دیالیز هستند در بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) پیوند زده شد.
هاشمی شهری اضافه کرد: همچنین کبد و قلب این بیمار مرگ مغزی توسط تیم جراح پیوند شیراز به استان فارس منتقل و به بیماران نیازمند اهدا می شود.
وی تاکید کرد: اهدای عضو به عنوان اقدامی انسان دوستانه و حیات بخش نیازمند فرهنگ سازی است چراکه هنوز خیلی از افراد با موضوع اهدای عضو کنار نیامده و هنگامی که عزیزشان در شرایط مرگ مغزی قرار می گیرد با باوری غلط مانع اهدای اعضای سالم وی به زندگی فردی دیگر می شوند چرا که تصور می کنند شاید راهی برای بازگشت وجود داشته باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: حدود پنج هزار نفر از مردم سیستان و بلوچستان تاکنون در سامانه اهدای عضو ایرانیان نام نویسی کرده اند که با فرهنگ سازی می توان تعداد داوطلبان را افزایش داد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی 2 کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
7316**3213

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *