ساخت داروی زانو درد با استفاده از گیاهان بومی ایران

ساخت داروی زانو درد با استفاده از گیاهان بومی ایران


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زانو درد را می‌توان یکی از مشکلات شایع دانست که عمدتا بر اثر التهاب ایجاد می‌شود. آرتروز، روماتیسم، عفونت مفصل زانو، ایجاد برجستگی زیر کشکک موجب تورم و التهاب در این عضو می‌شوند. برای تسکین درد، از مسکن های مختلف موجود در بازار دارویی استفاده می‌شود که دارای عوارض مختلفی هستند.
اما امروزه اغلب مردم داروهای گیاهی را ترجیح می‌دهند چراکه گفته می شود داروها با منشأ گیاهی، دارای عوارض کمتری نسبت به داروهای شیمیایی و سنتتیک هستند. با توجه به این موضوع طرحی با عنوان ‘ساخت و فرمولاسیون داروی جدید ضد آرتروز و ضد درد زانو با منشأ گیاهی’ با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال انجام شد.
در این طرح برای تولید یک نوع داروی گیاهی از گیاهان بومی ایران برای رفع درد زانو با تکیه بر اثر ضد التهابی آن اقدام شده است.
بررسی، شناسایی و تعیین مقدار مواد مؤثره موجود در چهار گونه گیاهی دارویی شامل ‘بابونه کبیر’، ‘رزماری’،’بید’ و ‘سویا’ و ترکیب آنها به منظور ساخت دارویی گیاهی برای رفع التهاب و درد زانو، رفع نیاز بیماران و تبدیل علم به ثروت از اهداف این طرح پژوهشی است.
درباره ضرورت انجام این طرح نیز باید گفت اغلب دردهای زانو ناشی از التهاباتی است که بنا به دلایل مختلف ایجاد می‌شود؛ بنابراین باید این التهابات به طریقی کاهش داده شود تا شدت درد نیز کاهش یابد.
یکی از مهمترین این روش‌ها استفاده از داروهای ضد التهاب و مسکن است. داروهایی که امروزه در بازار دارویی کشور وجود دارند، اغلب شیمیایی بوده و دارای عوارض هستند و به سایر اندام‌های بدن انسان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کنند. بنابراین تولید دارویی گیاهی برای رفع درد زانو با تکیه بر اثر ضد التهابی ضروری است.
علمی ** 1836 **1834

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *