ساخت هیدروژل زیست ‌سازگار برای تولید رگ مصنوعی

ساخت هیدروژل زیست ‌سازگار برای تولید رگ مصنوعی


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. از این رو نیاز فراوانی به پیوندهای مصنوعی عروق برای جایگزین سازی عروق آسیب دیده وجود دارد.
روش‌ها و پلیمرهای گوناگونی برای ساخت جایگزین‌های مصنوعی عروق برای رفع این چالش تاامروز بررسی شده است؛ اما همچنان چالش‌هایی مانند لخته‌زایی و نداشتن خواص مکانیکی مناسب استفاده از این جایگزین‌ها را با مشکل مواجه کرده است.
بر این اساس محققان پژوهشکده فناوری‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر با علم به این نیاز، ساخت و مشخصه‌یابی هیدروژلی (دسته‌ای از مواد پلیمری با ساختار شبکه‌ای و قابلیت تورم و جذب آب بالا) زیست سازگار با خواص زیستی و مکانیکی مناسب را مد نظر قرار داده و موفق به دستیابی به دانش فنی هیدروژلی پیشرفته و نوترکیبب از خانواده ‘ژلما’ شدند.
این هیدروژل زیست سازگار بوده و کلیه خواص، مکانیکی لازم برای ساخت عروق مصنوعی را از خود نشان می‌دهد.
این هیدروژل آزمون سمیت سلولی را با موفقیت پشت سر گذاشته ضمن آنکه نتایج این تست‌ها زنده مانی سلولی 98 درصدی را نشان داده است.
علاوه بر آن آزمون‌های خواص مکانیکی از قبیل کشش، فشار روی این هیدرژل صورت گرفته و نتایج کاملا مطلوبی به دست آمده است، به گونه‌ای که این هیدروژل می‌تواند کرنش 50 درصد را در تعداد سیکل‌های بالا بدون هیچ گونه تغیر شکلی تحمل کند.
در اختیار داشتن دانش فنی کامل سنتز این ترکیب محققان این طرح توانستند با اعمال تغییرات مناسب در ترکیب و پارامترهای موثر در سنتز، تغییرات چشمگیری در خواص آن؛ از جمله تورم پذیری، تخریب پذیری، خواص مکانیکی و بیولوژیکی بر حسب نیاز در کاربرد نوع عروق پدید آورند.
در ساخت این هیدروژل از پلیمرهای طبیعی ‘کیتوسان’ و ‘ژلاتین’ استفاده شده و نمونه‌های اولیه ساخته شده نتایج مطلوبی را از خود نشان می‌دهد که بدون شک دریچه‌‌های امید جدیدی برای ساخت عروق مصنوعی برای بیماران را مژده می‌دهد.
این پژوهش توسط دکتر نغمه عرب‌زاده، مهندس کاووس رزمجویی و دکتر سارا احمدی تحت نظارت و سرپرستی دکتر سعید صابر سمندری عضو هیئت علمی پژوهشکده فناوری‌هایی نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سرپرست آزمایشگاه تحقیقاتی مواد مرکب انجام شده است.
علمی**9157**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *