سالانه ۵۰ هزار آزمایش برای سنجش کیفیت آب مهاباد انجام می شود

سالانه ۵۰ هزار آزمایش برای سنجش کیفیت آب مهاباد انجام می شودبه گزارش ایرنا، ایرج شجاعی روز سه شنبه در جلسه کمیته برنامه ریزی ایمنی آب افزود: تأمین آب شرب سالم و با کیفیت برای شهروندان جهت جلوگیری و شیوع از انواع بیماری‌ها در بین مردم از برنامه‌های شاخص این شهرستان در سال جاری است.

وی ادامه داد: طرح ویژه آبرسانی به ۱۴۲ روستای مهاباد در آینده نزدیک کلنگ زنی خواهد شد که با اتمام عملیات آن، بیش از ۹۰ درصد جمعیت خانوارهای روستایی از آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردار می‌شود.

وی با اشاره به تکمیل شدن طرح تصفیه خانه مهاباد نیز بیان کرد: سیستم استفاده شده در این تصفیه خانه، جزو مدرن ترین تصفیه‌های جهان است که بسیاری از آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی را دفع می‌کند.

وی اضافه کرد: تصفیه آب شرب آشامیدنی شهروندان تنها مختص به مرحله تصفیه خانه نیست و باید با فرهنگ سازی و مشارکت نهادهای مربوطه نسبت به جلوگیری از آلودگی آب از سرچشمه به ویژه از بالادست سد نیز اقدام کرد.

فرماندار مهاباد اظهار داشت: در همین راستا امسال نیز اعتبارات روستایی با اولویت تأمین آب آشامیدنی سالم و پایدار هزینه خواهد شد.

شجاعی با اشاره به تشکیل کمیته تخصصی ایمنی آب (wsp) در استان گفت: مهاباد به عنوان دومین شهر استان توسط این کمیته برای هماهنگی و انسجام ارگان‌های دولتی و وحدت رویه در خصوص جلوگیری از آلودگی آب‌های جاری و زیر زمینی انتخاب شده است.

وی افزود: در این کمیته که با حضور نمایندگان هر یک از نهادهای مرتبط از جمله آب و فاضلاب شهری و روستایی، امور آب، محیط زیست، بخشداری، منابع طبیعی، صنعت و معدن و تجارت تشکیل شده است که برنامه مدون و هماهنگی در راستای حفاظت آب مهاباد بخصوص وضعیت سد تدوین می‌شود.

شجاعی با بیان اینکه آب سد مهاباد تأمین کننده آب شرب و بخش کشاورزی و صنعتی این شهرستان است، یادآور شد: منشأ آلودگی آب این سد که شامل آبزی پروری، فاضلاب روستایی، احشام، فاضلاب‌های زمین‌های زراعی، تردد ماشین‌های تأمین کننده سوخت، فاضلاب واحدهای صنعتی نزدیک و شنا کردن شهروندان در حریم آب است شناسایی شده و نیاز است نسبت به رفع آنها اقدامات اساسی انجام شود.

به گزارش ایرنا در ادامه این جلسه که با حضور نمایندگان استانی طرح ایمنی آب و مدیران ارگان‌های دولتی این شهرستان برگزار شد در مورد این پروژه و نحوه اجرای آن بحث و گفت و گو شد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر مهاباد، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.
سد مهاباد که در ضلع غربی این شهر احداث شده، تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

۹۹۰۳/۶۱۸۵/۷۱۲۹

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *