سالانه 30 هزار نفر در بنیاد بین المللی دیابت آموزش می بینند

سالانه 30 هزار نفر در بنیاد بین المللی دیابت آموزش می بینند


به گزارش ایرنا مریم قاسمی روز سه شنبه در حاشیه نشست این بنیاد در تالار طوبی اهواز به خبرنگار ایرنا گفت: آموزش ها برای تمام شهروندان آزاد است و به صورت رایگان ارایه می شود.
وی افزود: در شعبه تهران نیز سالانه سه تا چهار هزار نفر در خصوص پیشگیری و کنترل دیابت آموزش های لازم را فرا می گیرند.
قاسمی ادامه داد: این بنیاد در سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرد و از طریق همکاری با بهزیستی کشور و اخذ مجوز از این نهاد فعالیت خود را انجام می دهد.
مدیر شعبه بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان در تهران افزود:هم اکنون شعبه های این بنیاد در مشهد ، تهران، البرز، رفسنجان، گرگان، بروجرد، خرم آباد و چناران (خراسان رضوی) فعال است و مجوز فعالیت به صورت بین المللی را دارد اما هنوز شعبه ای فعال نشده است.
وی با بیان اینکه آموزش از جمله برنامه های اصلی این بنیاد است گفت: این بنیاد سازمان مردم نهادی است که در زمینه آموزش پیشرو است.
قاسمی افزود: از اهداف اصلی بنیاد این است که در زمینه کنترل و پیشگیری از دیابت فعالیت کنیم چون عوارض زیادی از جمله قطع عضو، خاموشی کلیه و نارسایی چشم را به همراه دارد.
قائم مقام بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان اضافه کرد: ارگان های مختلفی از جمله آموزش و پرورش، شهرداری ها و مساجد نیز با ما همکاری می کنند.
وی ادامه داد: از دیگر شاخه های فعالیت بنیاد، کمک به پیشبرد روند درمانی بیماران و هدایت به سمت متخصصان است ولی در درمان مداخله نمی کنیم.
قاسمی بیان کرد:ارایه خدمات حمایتی به افراد مبتلا به دیابت و عضو بنیاد دارای مشکلات اقتصادی از جمله دیگر برنامه های این بنیاد است.
قائم مقام بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان گفت: تمرکز بیشتر بنیاد بر کودکان دیابتی است و همه هزینه های درمان کودکان دیابتی عضو را در کنار دیگر خدمات از جمله کمک های تحصیلی ارایه می کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد: در شعبه شهر اهواز نیز که 6ماه است فعال شده در روستاها نیز فعالیت خود را آغاز کنیم.
قاسمی بیان کرد: هم اکنون 12 هزار نفر مبتلا به دیابت در کشور عضو این بنیاد هستند که از این تعداد یک هزار و 250 نفر کودک هستند.
قائم مقام بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان در خصوص دستاوردهای این بنیاد گفت: نخستین سمن هستیم که در خصوص دیابت و روزه داری در شهر مشهد برنامه اجرا کردیم و همچنین برنامه ای در خصوص دیابت و عوارض جنسی برگزار شد.
وی افزود: از آنجا که برخی خانواده ها دیابت فرزندان خود را کتمان می کنند و به مدارس و مهد کودک ها اطلاع نمی دهند در حال تلاش برای آموزش به آنها هستیم.
قاسمی توصیه کرد: تغذیه ارگانیک، روزانه 30 دقیقه پیاده روی با قدم های تند و کنترل استرس در حد امکان در پیشگیری از دیابت موثر است.
وی افزود: پیاده روی 60 تا 70 درصد در پیشگیری از دیابت موثر است و حتی برای بیماران مبتلا نیز اهمیت دارد؛راه رفتن عادی برای خرید روزانه منزل تاثیر مفیدی ندارد و باید طبق اصول انجام شود.
رییس بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان شعبه خوزستان نیز گفت: با توجه به اینکه 85 درصد دیابتی ها در کشور از نوع 2 هستند غربالگری وشناسایی آغاز شده است.
علی غلامی افزود: آمار افراد مبتلا به دیابت در کشور در بین کارمندان، افراد با استرس شغلی و بی تحرکی و دارای توده شکمی و به دلیل مصرف غذاهای فست فودی، رژیم غذایی بد و نامنظم بودن مصرف مواد غذایی روز به روز در حال افزایش است.
وی بیان کرد: در خوزستان بر اساس آمار شبکه بهداشت، در مجموع 47 هزار و 462 نفر از افراد مبتلا به دیابت هستند که البته آمار واقعی بیشتر است.
غلامی ادامه داد: غربالگری و شناسایی، آموزش برای به روز شدن اطلاعات و آگاه شدن و جلوگیری از ارایه درمان های غلط ، هدایت به سمت پزشکان متخصص طرف قرارداد که برای افراد بی بضاعت رایگان و برای افراد کم بضاعت تا 50 درصد تخفیف درمانی دارد از جمله اهداف بنیاد است.
وی بیان کرد:همچنین این بنیاد،کمیته مردمی تشکیل داده و افراد با سابقه و با تجربه درمانی را جمع کرده تا افراد بی بضاعت را شناسایی، و سبد کالایی و دارویی رایگان در اختیار آنها قرار دهد.
وی گفت: آرزوی ما در بنیاد این است که هیچ فرد خوزستانی بی اطلاع از دیابت و عوارض آن نباشد و به راه هایی که استاندارد درمانی ندارند روی نیاورد.
غلامی توصیه کرد: برای پیشگیری از دیابت، باید کنترل وزن، پیاده روی و رژیم غذایی منظم زیر نظر متخصص تغذیه داشته باشید و پرخوری و زیاده روی نکنید.
نشست بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان با هدف معرفی اهداف و توسعه خدمات به بیماران دیابتی در تالار طوبی اهواز برگزار شد.
3004/ 6037

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *