ساماندهی آرامگاه یارمحمدخان مطالبه جدی کرمانشاهیان است

ساماندهی آرامگاه یارمحمدخان مطالبه جدی کرمانشاهیان استبه گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند عصر دوشنبه (۲۵ خردادماه) در نشست هم اندیشی برای ساماندهی آرامگاه یارمحمدخان کرمانشاهی که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیران حوزه شهری و چهره های فرهنگی و رسانه ای کرمانشاه برگزار شد؛ اظهار داشت: ساماندهی آبرومندانه آرامگاه یارمحمدخان کرمانشاهی سردار بزرگ مشروطه یک مطالبه جدی از سوی کرمانشاهیان است.

وی گفت: بزرگان شهر و چهره های علمی، فرهنگی، ادبی و هنری شهر و مردم به شکل جدی خواهان ساماندهی آرامگاه این چهره برجسته تاریخ کرمانشاه هستند.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: این شخصیت ها مفاخر کرمانشاه و ایران هستند و نباید اجازه دهیم به آسانی فراموش شوند.

وی اضافه کرد: به تازگی بازدیدی از آرامگاه یارمحمدخان داشتم. متاسفانه آرامگاه این سردار بزرگ مشروطه خیلی مظلومانه در گوشه ای افتاده است که برایم بسیار تاثربرانگیز بود.

بازوند با بیان اینکه مردم کرمانشاه دوست دارند سرداران بزرگ خود را در یک مکان آبرومندانه ببینند گفت: از دانشگاه علوم پزشکی انتظار می رود به احترام این چهره برجسته تاریخ کرمانشاه و توسعه شهر با ازخودگذشتگی این مکان را برای ایجاد یک مجموعه فرهنگی به همه مردم کرمانشاه هدیه کند.

وی گفت: هفته آینده در این زمینه با دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیدار خواهم داشت.
به گزارش ایرنا، مبارزان و مشروطه خواهان تبریز به سرپرستی ستارخان در محله خیابان تبریز به فرماندهی باقرخان به مبارزه با محمدعلی شاه دست زدند، انجمن انقلابی تبریز از مبارزان مشروطه دعوت کرد تا به یاری مشروطه خواهان تبریز بشتابند تا این کورسوی چراغی که علیه استبداد پیشین صورت می گیرد به فرجام نهایی خود برسد، از همین رو از همه جای ایران به این گروه پیوستند که چندی از بزرگان و مشروطه خواهان کرمانشاهی به همراه یارمحمدخان در این جریان قرار داشتند.
یارمحمدخان بعد از سفر به تبریز به همراه ستارخان و سالارخان برای یک سفر جنگی به اردبیل رفت که در آنجا توانست با شجاعت و مبارزه مستمر، جان ستارخان را نجات دهد از همین رو به لقب سردار مجاهد شهرت یافت.
یارمحمدخان مجاهد، یارمحمدخان سرمجاهد و یارمحمدخان سردار مجاهد و سردار مشروطه از القاب این مشروطه خواه بزرگ کرمانشاهی است.
یارمحمدخان به هنگام بازگشتن از اردبیل به تبریز، روس ها تبریز را اشغال کرده بودند و برخی مجاهدان راهی تهران شدند که در آنجا به مبارزات خود ادامه دهند و در سال ۱۲۸۸ یارمحمدخان نیز به همراه حسین خان به تهران تبعید شد که پس از خلع سلطنت محمدعلی شاه، مجاهدان تبعید شده مشروطه برای دفاع از پایتخت به مرکز فراخوانده شدند که یارمحمدخان نیز به پایتخت بازگشت.
در ۱۳ مهر ۱۲۹۱ هجری شمسی مصادف با ۱۳۳۰ هجری قمری، سردار یار محمدخان کرمانشاهی در زیر سقف بازار طلافروشان نزدیک به دارالحکومه کرمانشاه از طریق دریچه هواکش بازار، ترور شد.

مزار یارمحمدخان در محوطه انبار نقلیه مرکز بهداشت کرمانشاه در اتاقکی است که به ساماندهی بهتر نیاز دارد و حتی از مجسمه و یادمانی از وی در شهر خبری نیست که این گمنامی در شان یک سردار بزرگ مشروطه نیست.
۸۰۶۶

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *