سامانه ثبت شکستگی های استخوان طراحی شد

سامانه ثبت شکستگی های استخوان طراحی شد


دکتر «افشین استوار» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، شناسایی افراد مبتلا به پوکی استخوان، ارایه خدمات درمانی مناسب و جلوگیری از شکستگی های بعدی از مهمترین اهداف راه اندازی این سامانه اعلام کرد و افزود: در تلاش هستیم این سامانه در مراکز درمانی تمام استان ها راه اندازی شود.
وی به همکاری معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت در طراحی سامانه و راه اندازی آن درمراکز درمانی اشاره کرد و افزود: ثبت شکستگی ها و ارائه خدمات مناسب برای پیشگیری از شکستگی های بعدی در بیمارستان ها و مراکز درمانی انجام می گیرد.
وی، تهیه آمار دقیق از مبتلایان به پوکی استخوان، ارائه توصیه های لازم برای عدم ابتلا به بیماری و پیشگیری از شکستگی های بعدی را از جمله اهداف این سامانه برشمرد.
استوار افزود: در حال حاضر آمار دقیقی از شکستگی ها به خصوص لگن ناشی از پوکی استخوان در کشور نداریم؛ آمارهایی در مورد بروز بیماری از 50 نفر در 100 هزار نفر تا 300 نفر در 100 هزار نفر گزارش شده است.
وی ادامه داد که در حال حاضر حدود 90 درصد افرادی که براثر شکستگی به بیمارستان ها مراجعه می کنند، پس از درمان بدون اینکه در مورد ابتلا به پوکی استخوان مورد ارزیابی قرار گیرند مرخص می شوند.

** 20 درصد افراد مبتلا به شکستگی لگن ظرف یکسال فوت می کنند
رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: 20 درصد افرادی که مبتلا به شکستگی لگن می شوند، ظرف یکسال فوت می کنند.
وی ادامه داد که خطر شکستگی لگن در دفعه دوم و بعد آن 2 برابر دفعه اول است و شکستگی دوم معمولا ظرف مدت کمتر از یکسال بعد از دفعه اول رخ می دهد.
استوار با اشاره به اینکه هزینه های شکستگی لگن فوق العاده زیاد است، گفت: تخمین زده می شود که هزینه سالانه در اروپا بیش از 32 میلیارد یورو و در آمریکا بیش از 20 میلیارد دلار باشد.
وی افزود: هرچند هزینه های شکستگی لگن در کشور ما بالاست اما آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد که با راه اندازی این سامانه امیدواریم به این هدف هم دست پیدا کنیم.
استوار، تعداد افراد مبتلا به شکستگی لگن را از آمار سرطان سینه در کشور بیشتر دانست و گفت: مردم در مورد سرطان ها بیشتر مراقب هستند و با مشاهده علائم به پزشک مراجعه می کنند اما در شکستگی که مهمترین عامل پوکی استخوان است، این مراقبت را ندارند و معمولا دچار آن می شوند.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *