سایه سنگین غفلت بر خودمراقبتی

سایه سنگین غفلت بر خودمراقبتی


متخصصان می گویند: تغذیه ناسالم و زندگی ماشینی افزون بر اثرگذاری بر طول عمر و امید به زندگی بر عرض عمر یا به عبارت بهتر کیفیت زندگی اشخاص تاثیر مستقیم دارد اما چرا اینقدر مقوله مهم خودمراقبتی مورد بی توجهی قرار گرفته است.
صاحب نظران ترویج خودمراقبتی را به عنوان الفبای پایه زندگی برای حفظ سلامتی و بهبود زندگی ضروری ترین نیاز جوامع انسانی می دانند، به نظر می رسد برای تغییر سبک زندگی باید ابزارهایی به صورت جدی تر از گذشته مورد توجه قرار گیرد که مهمترین آنها هنر است.
هنر با پیش بینی پیام های کارشناسی در قالب انیمیشن، تئاتر، سینما و سریال های تلویزیونی به دلیل ارتباط مستقیم با مردم می تواند اصلاح رژیم غذایی را در زندگی شهروندان نهادینه کند.
هر چند تاکنون گام های خوبی در این زمینه برداشته شده اما به نظر می رسد سواد سلامت شامل مجموعه ای از دریافت، ادراک، آگاهی و به کارگیری اطلاعات در خصوص سلامتی جسم و روان انسان همتراز توانایی و مهارت های ضروری زندگی قرار نگرفته است.
براساس آماری که از سوی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت کشور در سال 1397 منتشر شد،بیماری های غیرواگیر عامل 76 درصد از مرگ ها در ایران محسوب می شود که این آمارها نشان دهنده جدی بودن نیاز به خودمراقبتی در کشورمان است.
بیماری های غیرواگیر اصلی شامل مشکلات قلبی عروقی، (مانند سکته مغزی و قلبی)، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه و آسم و دیابت است.
کارشناسان می گویند:مصرف غذاهای آماده پرنمک، رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی از عمده دلایل این بیماری‌هاست.
خودمراقبتی، نظامی هدفمند است که بر مبنای رفتار آگاهانه زیستی بنا شده و به افزایش طول عمر و شرایط بهتر زندگی می انجامد.
از آنجا که ریشه و منشاء بسیاری از بیماری‌ها، نداشتن سبک زندگی سالم و عدم مراقبت از خود است خودمراقبتی کم هزینه ترین و پرسودترین اقدام برای ارتقای سلامت است.
خود مراقبتی شامل ارتقای سلامت، اصلاح سبک زندگی، پیشگیری از بیماری، خود ارزیابی، حفظ سلامت و مشارکت در درمان و توانبخشی است.
غفلت از خودمراقبتی نیروی های جوان جوامع را به طور مستقیم در معرض خطر مرگ و میر، معلولیت و ناتوانی ها قرار می دهد و محصول آن هزینه های درمانی سنگین و افت کیفیت زندگی است.
در سال های اخیر آموزش و پرورش با پیش بینی برنامه سفیر سلامت در مدارس سعی در نهادینه کردن اصلاح شیوه زندگی سالم از سنین پایه کرده است که به نظر می رسد این برنامه های خوب باید با قوت بیشتری تداوم یابد.
دستگاه تعلیم و تربیت ،21 هزار دانش آموز سفیر سلامت در مناطق شهری و روستایی کهگیلویه و بویراحمد دارد.
اعضای سفیران سلامت شامل حدود 15 درصد دانش آموزان هر سه مقطع تحصیلی این استان هستند.
سفیران سلامت در زمینه یادگیری و ارتقای سواد سلامت دانش آموزان فعالیت دارند.
به گفته مسئولان بیش از 12 هزارو 782 نفر امسال در زمینه پیشگیری از بیماری های واگیر و غیر واگیر دار در استان آموزش دیدند که این تعداد نسبت به جامعه 150هزار نفری دانش آموزان در کهگیلویه و بویراحمد کم است.
مهم‌ترین هدف اجرای طرح سفیر سلامت آموزش و توصیه مسائل بهداشتی توسط دانش آموزان استان به اعضای خانواده، دوستان و همسالان خود در راستای کمک هر چه بیشتر به ارتقای سلامت آنان است.
هفت روز نخست اردیبهشت ماه که به نام هفته سلامت نامگذاری شده فرصتی است تا بار دیگر برنامه های کشور و استان در عرصه سلامت بازنگری شود.
*فرزانه شریفی، خبرنگار ایرنا
8143/6110

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *