سخنگوی گوترش: عبور از محدودیت غنی سازی به حفظ برجام کمک نمی کند

سخنگوی گوترش: عبور از محدودیت غنی سازی به حفظ برجام کمک نمی کند‌استفان دوجاریک روز دوشنبه در نشست خبری خود این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره تاییدیه آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و تصمیم ایران برای افزایش غنی سازی مطرح کرد.

وی افزود: اگر تأیید شود که چنین اقدامی انجام شده است، به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و منافع اقتصادی ملموس برای مردم ایران کمکی نمی‌کند.

اگر چه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد همواره بر حفظ برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی و چندجانبه گرایی تاکید کرده و از همه طرف‌های و اعضای سازمان ملل متحد خواسته است تا در اجرای آن همکاری کنند اما یکجانبه گرایی آمریکا و خروج از این توافق که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد هم بوده است، به طور عملی، سازوکارهای بین المللی را ناکارآمد کرده است.

در طول یکسال و دو ماه از خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، دبیرکل سازمان ملل متحد تنها یک رویکرد شعاری به این مساله داشته است و در عمل کوچک‌ترین اقدامی برای پاسخگو نگهداشتن آمریکا برای نقض صریح قطعنامه شورای امنیت به عمل نیاورده است.

او تنها از پشت پا زدن آمریکا به توافق‌های بین المللی ابراز تأسف کرد و در گزارش‌های دوره‌ای خود درباره قطعنامه ۲۲۳۱ هم هیچ گاه به طور روشن از نادیده گرفتن قطنامه شورای امنیت از سوی یک عضو دائم آن سخن به میان نیاورده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود که در ۲۶ ژوئن ارائه شد، هم تنها از اقدامات آمریکا علیه مردم ایران و تحریم‌های شدید آن ابراز تأسف کرده و به سادگی از آن گذشته است.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *