سران اروپایی در انتخاب رهبران اتحادیه اروپا ناکام ماندند

سران اروپایی در انتخاب رهبران اتحادیه اروپا ناکام ماندندبه گزارش منابع خبری اروپایی، سران کشورها و دولت های اروپایی به شدت دچار اختلاف بودند و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جلسه پنجشنبه شب که تا بامداد جمعه نیز ادامه یافت گفت که “نامزدهای اصلی” (Spitzenkandidaten) از بررسی خارج شده و فرایند انتخاب از نو انجام خواهد شد.

اما موضع آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان وضوح کمتری داشت. او گفت که “دونالد توسک” رئیس شورای اتحادیه اروپا گزارش داده که هیچکدام از سه نامزد اصلی شامل “مانفرد وبر” از آلمان، “فرانتس تیمرمان” معاون اول کمیسیون اروپا و “مارگارت وستاگر” کمیسر رقابت اتحادیه اروپا از اکثریت آرا برخوردار نیستند اما وضعیت ممکن است تغییر کند.

انتخاب مسئولان مناصب ارشد اتحادیه اروپا همیشه کار دشواری بوده است بطوری که در سال ۲۰۱۴ میلادی این فرایند در تابستان نیز ادامه یافت و تصمیم نهایی اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) اتخاذ شد.

مرکل خاطرنشان کرد که احزاب اصلی راست میانه و چپ میانه دیگر اکثریت لازم کرسی‌های پارلمان اروپا را برای رسیدن به توافق بین خودشان را در اختیار ندارند و اکنون باید درصدد ایجاد یک ائتلاف گسترده‌تر طرفدار اتحادیه اروپا باشند که دستکم شامل لیبرال‌ها و احتمالاً سبزها خواهد بود.

مرکل در کنفرانس خبری اوایل وقت جمعه گفت: طبیعی است که ما خواستار راه حلی با پارلمان اروپا هستیم. صدراعظم آلمان از پاسخ به اینکه آیا او و حزب محافظه کار مردم اروپا (EPP) در پارلمان اروپا به طرفدار از نامزدی وبر ادامه خواهند داد، خودداری کرد. مرکل تاکید کرد: من در پایان بررسی‌های پارلمان اروپا می‌توانم به این سوال پاسخ دهم اما آنچه روشن است اینکه شرایط موجود چالش هایی برای ما ایجاد کرده است.

یکی از چالش های مرکل این است که وبر عضو ارشد حزب اتحاد سوسیال مسیحی آلمان (CSU) حزب خواهری اتحاد دموکرات مسیحی در ایالت بایرن است و صدراعظم آلمان ناچار است مذاکراتی را رهبران هر دو حزب انجام دهد.

دونالد توسک رئیس شورای اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری ساعت ۲ بامداد جمعه به این سوال که آیا نامزدی وبر در مباحثات سران اروپایی قطعاً رد شده است پاسخ مستقیمی نداد و گفت: ما نیازمند زمان بیشتری برای بحث درباره کل موضوع هستیم و در پایان ماه ژوئن به موضوع بر می‌گردیم و امروز برای قضاوت درباره نام‌ها زود است.

سران اروپایی اعلام کردند که یکشنبه ۳۰ ژوئن (۹ تیر ماه) اندک زمانی پس از آنکه چندین تن از آنها از نشست گروه بیست در اوزاکا ژاپن باز خواهند گشت، بار دیگر در بروکسل تشکیل جلسه خواهند داد. انتظار می‌رود که رایزنی‌های غیررسمی درباره آینده اتحادیه اروپا در اوزاکا نیز ادامه یابد؛ جایی که توسک، یونکر، مرکل و مکرون و همچنین مارک روته نخست وزیر هلند، پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا و ترزا می نخست وزیر انگلیس و جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا حضور خواهند داشت.

رهبران اروپایی تحت فشار هستند تا پیش از اولین جلسه پارلمان جدید اروپا در روز دوم ژوئیه (سه شنبه ۱۱ تیر) و انتخاب رئیس جدید پارلمان اروپا، درباره بسته مسئولان مناصب ارشد اتحادیه اروپا به توافق برسند.

مکرون رئیس جمهوری فرانسه همچنین با انتخاب “ینس وایدمان” رئیس سابق بانک مرکزی آلمان به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی اروپا مخالفت کرد. علت مخالفت مکرون این بود که وایدمان در زمان مسئولیت در بانک مرکزی آلمان با تدابیر مربوط به نجات یورو مخالفت کرده بود. ‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *