سرپرست فرمانداری صومعه سرا: توزیع آب کشاورزی عادلانه انجام شود

سرپرست فرمانداری صومعه سرا: توزیع آب کشاورزی عادلانه انجام شودبه گزارش روز سه شنبه ایرنا سیدجلال سیدمحمدی در جلسه تخصیص آب شهرستان با اشاره به انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر بحران کم آبی در صومعه سرا اظهار کرد: اراضی شالیزاری که دچار کم آبی هستند، شامل یک درصد از مزارع شهرستان هم نمی‌شود و این تصاویر جو روانی ایجاد کرده است.

وی بر حضور میدانی بخشداران، دهیاران و شوراها، مسئولان مربوطه در سطح روستاها و نقاط آسیب دیده تاکید کرد و افزود: مدیریت محلی آب‌های موجود نیازمند بهره گیری از ظرفیت دهیاران، شوراها و … است.

سیدمحمدی بر توزیع عادلانه آب کشاورزی تاکید کرد و این مهم را نیازمند شناخت کافی از منطقه دانست.

وی با بیان اینکه در خصوص حفر چاه در چند نقطه در شهرستان با مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان صحبت شده، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در خصوص حفر چاه‌هایی که دارای مجوز بوده‌اند، اقدامات در حال انجام است.

سیدمحمدی به احداث چاه عمیق در شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: پیشنهاداتی نیز توسط محلی‌ها در خصوص بهبود توزیع آب ارائه می‌شود که نیاز است مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طبق یشنهادات افرادی برای شالیزارهای خود دارای چاه اختصاصی می‌باشند و از وضعیت کشاورزی ثابتی برخوردارند، افزود: این افراد به صورت مستمر از این چاه‌ها استفاده نمی‌کنند در صورت انتقال چند ساعته آب در طول روز به کانال و زهکش ها آب به مزارع مجاور و پایین دستی منتقل می‌شود و این مهم نیازمند بررسی، آشنایی منطقه، توجیه افرادی که دارای چاه هستند و جلب همکاری آنهاست.

وی با بیان اینکه تمام تلاشمان باید در راستای رفع و کاهش نگرانی مردم باشد، تصریح کرد: لازم است حضور میدانی دهیاران و شوراها در روستا در راستای کنترل و نظارت بر آب کانال‌ها بیشتر شود.

به گفته سیدمحمدی، یکی از عمده ترین مشکلاتی که با آن مواجه هستیم این است که افراد زیادی هستند که آب کانال را با پمپ آب خارج می‌کنند و برای دسترسی به آب، درزهایی در کانال ایجاد می‌کنند که موجب شده هدر رفت آب زیاد شود.

صومعه سرا با سه بخش مرکزی، تولمات و میرزاکوچک در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است و این شهرستان ۲۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که سالانه ۱۳۵ هزار تن شلتوک معادل ۶۵ هزار تن برنج سفید توسط برنجکاران تولید می‌شود.

‌۷۲۹۲/‏۲۰۰۷/‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *