سلامتکده بدیع الحکما همدان راه اندازی شد

سلامتکده بدیع الحکما همدان راه اندازی شد


دکتر مامک هاشمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: مجموعه بدیع الحکما بزرگترین سلامتکده با معماری باستانی در کشور است که از نظر معماری به دوره های گذشته بازمی گردد.
وی اضافه کرد: این طرح در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع و زیربنای 200 متر راه اندازی شد اما مشکلات درون سازمانی و زمانبر شدن ارائه تلفن ثابت از سوی مخابرات در تاخیر بهره برداری تاثیر داشت.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: شماری از استان ها درمانگاه طب سلامت دارند اما همدان تنها استان غرب کشور مجهز به سلامتکده است.
هاشمی ادامه داد: سه متخصص طب سنتی به همراه یک دارو ساز در این مرکز فعالیت دارند که منتظر رفع مشکلات درون سازمانی و فعال شدن این مرکز بودند.
وی افزود: در طبقه دوم سلامتکده بدیع الحکما قرار است موزه تاریخ پزشکی متشکل از اسناد پزشکان توانمند همدانی در گذشته، دایر شود.
سرپرست طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: مهمترین نیاز کنونی جامعه، آموزش عمومی در زمینه فلسفه وجودی طب سنتی آکادمیک است.
هاشمی احتمال داد: نخستین مراجعه کنندگان به سلامتکده بدیع الحکما خواستار خدماتی باشند که با ماهیت طب سنتی متفاوت باشد که علت آن پایین بودن سطح آگاهی مردم از طب سنتی است.
وی گفت: طب سنتی به عنوان یک تخصص پزشکی می تواند مکمل درمانی باشد بنابراین باید از ظرفیت رسانه ها برای آموزش عمومی و آشنا کردن مردم با طب سنتی بهره گرفت.
مدیر اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز گفت: بزگترین چالش کشور در حوزه پزشکی، طب سنتی است.
علی گودرزی افزود: طب سنتی ایرانی تنها باید توسط پزشک یا پزشک عمومی دوره دیده ارائه شود درحالیکه عطاری نیز وارد حریم پزشکی شده و اقدام به معاینه و تجویز دارو برای مریض می کنند.
وی تاکید کرد: تجویز دارو یا زالو درمانی حجامت از سوی افراد فاقد صلاحیت پزشکی تخلف محسوب می شود.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز گفت: 30 سمن در حوزه سلامت فعال بود که با تلاش معاونت اجتماعی این دانشگاه به 57 سازمان مردم نهاد رسید.
جعفر شاهرخی افزود: تامین سلامت مردم با مشارکت مردم در قالب طرح «محلات محور» صورت می پذیرد که در این راستا 15 درصد محلات استان زیر پوشش قرار گرفتند.
7526/2090

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *