سیاست دوگانه ترامپ؛ تکرار تهدید و اشتیاق به مذاکره

سیاست دوگانه ترامپ؛ تکرار تهدید و اشتیاق به مذاکرهبه گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، کمتر روزی را می‌توان سپری کرد که در آن کاخ سفید در قبال ایران اظهارنظری نکرده باشد. دیروز دوشنبه ششم خردادماه نیز اظهارات ترامپ که در ژاپن به سر می‌برد، انعکاس زیادی در سطح جهان داشت؛ اظهاراتی که نرمشی خاص در آن نهفته بود.

ترامپ به صراحت تاکید کرد که ««ما به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم ما به دنبال این هستیم که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.» او بار دیگر اشتیاق خود به مذاکره با ایران را رسماً اعلام کرد و افزود: من معتقدم که ایران مایل به مذاکره است و اگر آنها مایل به مذاکره باشند ما هم خواهان آن هستیم.

درخواست مذاکره با تهران موضوع جدیدی نیست و ترامپ بارها از تریبون‌های مختلف اشتیاق خود را به آن ابراز کرده است. رئیس جمهوری آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که کاخ سفید شماره تماس ترامپ را در اختیار سفارت سوئیس قرار داده تا ایران در صورت تمایل بتواند با رئیس جمهوری آمریکا تماس بگیرد. پیش از آن هم او در جمع خبرنگاران تاکید کرده بود: دوست دارم ایرانی‌ها با من تماس بگیرند و امیدوارم که ین اتفاق بیفتد.

همان طور که اشاره شد، تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران موضوع تازه ای نبود اما آن بخش از سخنان وی مورد توجه و واکنش قرار گرفت که به عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای ارتباط می‌یافت.

یکی از واکنش‌های به موقع از سوی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه صورت گرفت که بلافاصله در تویئتی اتهام به ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرد و نوشت «‌آیت‌الله خامنه ای مدت‌ها پیش با صدور فتوایی در منع تسلیحات هسته‌ای، اعلام کردند که ما به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم.»

ظریف همچنین در توئیت خود به «تیم بی» و اثرگذاری آنها بر رفتار ترامپ اشاره کرد و نوشت که «تروریسم اقتصادی تیم بی به مردم ایران آسیب می‌رساند و در منطقه تنش ایجاد می‌کند. اقدامات و نه حرف‌های دونالد ترامپ نشان خواهد داد که هدف وی هم همین است یا خیر!»

منظور وزیر امور خارجه از تیم بی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ، «بن سلمان ولیعهد عربستان، «بن زائد» حاکم امارات و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل است؛ افرادی که تأثیرگذاری آنها بر فرد شماره یک آمریکا بر کسی پوشیده نیست.

بخش قابل توجهی از فشارهای حداکثری آمریکا بر تهران برایند تحریکات صورت گرفته از سوی تیم بی است؛ تحریکاتی که باعث شد ترامپ باوجود سه بار اعلام پایبندی به برجام، سرانجام از آن خارج شود. از سرگیری تحریم‌های اقتصادی و ثانویه از دیگر اقدامات ضدایرانی کاخ سفید بود که از نگاه ایران بی ارتباط به تیم بی نیست.

قدم بعدی تیم ترامپ، قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی بود تا بلکه حضور گسترده‌تر جنگ افزارهای آمریکا را در آب‌های خلیج فارس و خاورمیانه توجیه کند؛ حضوری که آمریکایی ادعا می‌کنند به دلیل جلوگیری از اقدامات خرابکارانه ایران صورت می‌گیرد.

اعزام ناو آمریکایی «یو اس اس آبراهام لینکلن» به آب‌های خلیج فارس و استقرار سیستم پاتریوت و چهار فروند جنگنده بی ۵۲ در منطقه از جمله اقدامات تهدیدکننده آمریکا در هفته‌های اخیر بوده است. ضمن اینکه به تازگی مقامات آمریکایی از اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه خبر داده‌اند.

کاخ سفید همواره در روابط خارجی خود برای دستیابی به مطالبات خود از اهرم‌های فشار اعم از اقتصادی، سیاسی و نظامی بهره می‌گیرد. برای کشاندن تهران پشت میز مذاکره نیز شاهد کاربرد مجموعه اهرم‌های فشار از سوی تیم ترامپ هستیم؛ سیاستی که دست کم در مورد ایران تا کنون جواب نداده است.

مقامات جمهوری اسلامی نیز بارها در موضع گیری های خود تاکیده کرده‌اند که با ایران باید با زبان احترام نه تحریم و تهدید سخن گفت. در همین ارتباط ظریف هفته گذشته در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» با بیان اینکه ایران تحت فشار مذاکره نخواهد کرد و تسلیم تهدیدها نخواهد شد، افزود: نمی‌توانید ایرانی را تهدید کنید و انتظار داشته باشید با شما تعامل کنند.

در فضایی که ترامپ از مذاکره با ایران دم می‌زند و تهران نیز راه گفت وگو را تعهدپذیری و بازگشت آمریکا به برجام می‌داند، برخی از بازیگران منطقه و بین المللی وارد گود شده‌اند تا نقش میانجی را با هدف رفع تنش‌ها بر عهده گیرند.

یکی از کشورهایی که در صدد میانجیگری برآمده، کشور ژاپن است. توکیو در روزهای اخیر میزبان ترامپ بود و قرار است «شنیزو آبه» نخست وزیر این کشور در آینده‌ای نزدیک برای رایزنی عازم تهران شود.

عمان از دیگر بازیگران منطقه‌ای است که بر اساس سنت دیرینه خود معمولاً نقش میانجی را برای حل وفصل اختلافات منطقه‌ای و بین المللی بازی می‌کند. به تازگی «حنینه المغیری» سفیر عمان در واشنگتن از آمادگی کشور متبوع خود برای میانجیگری و حل اختلافات ایران و آمریکا سخن به یان آورده و هفته پیش نیز ایران میزبان «بن علوی» وزیر خارجه عمان بود.

اعلام آمادگی «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق هم برای رفع تنش بین ایران و آمریکا نمونه دیگر از تلاش‌های میانجیگرانه است که بی ارتباط با هراس این بازیگران از افزایش تنش‌ها در منطقه نیست. از نگاه کارشناسان افزون بر سه کشور اشاره شده (ژاپن، عمان و عراق)، چهار کانال دیگر شامل اتحادیه اروپا، آلمان، سوئیس و پاکستان نیز برای میانجیگری وجود دارد که می‌تواند راه‌های رفع تنش را هموار سازد.

پژوهش **۹۲۴۲**۱۵۵۲

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *